Gündem Haberleri

  Aznar: Gayrimenkul yatırımına karşı daha misafirperver olun

  Hürriyet Haber
  17.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık yaptığı dönemde İspanya’yı dünyanın 8’inci büyük ekonomisi haline getiren Jose Marie Aznar Türkiye’nin yabancı gayrimenkul yatırımlarını memnuniyetle karşılaması gerektiğini söyleyerek, "Yatırım konusunda ilgili olanlar varsa kesinlikle misafirperver olun. Dış borcu kapatmak için dış yatırım önemli" dedi.

  BAŞBAKANLIK yaptığı dönemde milli gelirini 7 kat arttırdığı İspanya’nın dünyanın 8’inci büyük ekonomisi haline gelmesini sağlayan Jose Marie Aznar Türkiye’nin yabancı gayrimenkul yatırımlarını memnuniyetle karşılaması gerektiğini söyledi. Türkiye’de gayrimenkule olan ilginin makul düzeyde olduğuna dikkat çeken Aznar sürekli değişen mevzuatın yabancı yatırımcıya etkisi konusunda da "İspanya haddinden fazla yatırıma izin verdiği için kriz döneminde işler sarpa sardı. Oysa Türkiye aynı durumda değil. Bence yatırım konusunda ilgili olanlar varsa kesinlikle misafirperver olun" dedi.

  Emlak iyiyse krizi aşarsınız

  Akbank Kurumsal Bankacılık Konferansı’nda krizi en rahat aşacak ülkelerin emlak sektörünü güçlendiren ve dış yatırımı çeken ülkeler olacağını dile getiren Aznar konumasını şöyle sürdürdü: "Dış borcu kapamak için dış yatırım çok önemli. Bu durumda olmayan ülkeler krizden zor çıkacak. Ben ülkenizin kendisini çabuk toparlayabileceğini düşünüyorum. Ancak, balonlara dikkat edin. Biz de bir balon oluşturduk ve şimdi bu balonun güçlü şekilde patlayacağı günü bekliyoruz. Dengeyi tutturmak çok önemli."

  Sistem güven vermeli

  Türkiye’nin ekonomi yolunda büyük başarılar gösterdiğine dikkat çeken Aznar şöyle devam etti: "Reform, iyileşme ve değişim her zaman olmalı. Kurumsal fiziksel ve hukuksal güven oluşturulmalı. Ekonomik reformlar rekabeti artırmalı. Ancak tüm bunlar olurken güven veren bir sistem kurulmalı. Çünkü kimse izole yürüyemez."

  Türkiye’ye güvenmek iyi strateji

  Stabil olmayan ekonomilerin güven sağlamadığını söyleyen Aznar, "Kurumsal stabilite güven veriyor. İşler çok açık değil fikri vermemek büyük önem taşıyor. En kötü kriz kurumsal politik krizlerden kaynaklanır. Düzeltilmesi en zor krizler bunlardır" dedi. Aznar Türkiye’nin geleceğine güvenmenin iyi bir strateji olduğunu da kaydetti.

  İspanya’da balon var

  Pazarı esnek yapmak sürdürülebilir bir sosyal güvelik yaratmak gerektiği dile getiren Aznar cari açık sorununu gayrimenkul yatırımları ile çözen İspanya’da yaşananları ise şöyle anlattı: "İspanya’da eKonominin yüzde 10’unu oluşturan gayrimenkul sektörü çok fazla iş alanı açıyor. Yıllık 900 bin yeni konut inşaatı gerçekleştiriliyor. İspanya bu rakamlarla Fransa, İngiltere ve İtalya’da inşa edilen toplam binalardan daha büyük bir pazar haline geliyor. Ancak, kriz döneminde şimdi bu inşaatlar 150 bin konutla sınırlandırılmaya çalışılıyor. Bu ani büyüme nedeniyle ekonomik krizin sonuçları İspanya’da zorlu olacak."

  Piyasa sınırlandırılabilir

  Krizler oluştuğunda büyük balonların büyük zarar verebilecek hale geldiğine dikkat çeken Aznar "Türkiye şu an İspanya ile aynı durumda değil. Bu nedenle çekimser davranmayın. Ekonomik istikrar önemli. Evde düzen olmalı. Elimizdekinden fazla harcamamalıyız. Bütçeler dengeli olmalı ve kaynak iyi denetlenmeli. Hükümetler müdahale ve kontrol etmek isterken piyasaların etkileri snırlandırılabilir."

  İspanya’yı 8’inci büyük ekonomi yaptı

  İKTİDARA gelmeden önce İspanya’da yüksek işsizlik ve yavaş büyüme sıkıntıları yaşanırken, 1996 -2004 yılları arasında İspanya Başbakanı olarak görev yapan Jose Maria Aznar, görevi alır almaz başlattığı reformlarla serbest piyasa ekonomisine geçti ve özelleştirmeler yaptı. Aznar, gerçekleştirdiği reformlarla İspanya’yı dünyanın sekizinci en büyük ekonomisi haline getirdi. Asıl mesleği avukatlık olan Aznar, politika alanında kariyer yaparak, Halk Partisi’nin (Partido Popular) başına geçti. 3 Mart 1996 seçimlerini kazanan Aznar’ın, Kral Juan Carlos’un önünde yemin ederek göreve başlaması ülke için tarihi bir olay oldu. Çünkü İspanya tarihinde iktidar 60 yıl sonra ancak ikinci defa seçim yoluyla bir partiden diğerine geçiyordu. Bürokrasiyi kaldırmak, bütçeyi dengelemek, yolsuzluklara son vermek ve Bask terörünün üstüne gitmek Aznar’ın reformist amaçları arasında yer alırken, kendisi İspanya’nın Avrupa’daki politik ve ekonomik konumunun başarıyla yükseltilmesinde kilit rol oynadı. 2004 Mart ayında hükümetten ayrılan Aznar, halen Avrupa politikasında ve dünya meselelerinde etkin bir rol oynamaya devam ediyor.

  30 yıllık karımla İstanbul’da tanıştım

  İSTANBUL
  ’a ilk defa 1975 yılında geldiğini söyleyen Aznar, 30 yıllık eşiyle İstanbul’da nasıl tanıştığını anlattı: "Üniversite mezuniyeti için İstanbul’da b,r kezi düzenlenmişti. Ben de bu geziye katılmıştım. Gezide tanıştığım bayanla evlendim. 30 yılı aşkın süredir evdeyiz ve İspanya’da bugün benim yaşımda 30 yıldır evli olmak garip birşey gibi görünüyor. Sırrı İstanbul olmalı."

  AB’ye yayılmadan kriz aşılmayacak

  ABD
  ’de başlayan resesyonun şimdi dünyanın bazı bölgelerini etkisi altına almaya başladığını söyleyen Aznar şöyle konulştu: "Şimdi bunun boyutu ile kime ne kadar sürede etki edeceği tartışılıyor. Kriz aşırılıklardan, özellikle de merkez bankalarının tavrından ve piyasadaki fazla likiditeden kaynalandı. Bu kaynak fazlası uzun süre düşük faizlere neden oldu. Diğer ülkelere ve AB’ye yayılmadan ise kriz kolay aşılmayacak."

  Medeniyetler diyaloğu diyorum

  BAŞBAKAN
  olduğu dönemde Başbakan Tayyip Erdoğan ile Medeniyetler Diyaloğu projesi hakkında görüşmeler gerçekleştirdiklerini kaydeden Aznar "Diyalogda önce İran Başkanı Hatemi vardı. Birçok görüşme aptık. Ben Tahran’a resmi ziyret bile yaptım. Sonra Erdoğan da bu toplantılara katıldı. Medeniyetler diyaloğunu biliyorum. Ancak, Medeniyetler İttifakı’nı duymaktan hoşlanmıyorum" dedi.

  Avustralya’nın lüks kıyılarını Ruslar işgal etti

  DÜNYANIN
  en hızlı büyüyen ekonomileri arasına giren Rusya’nın yeni zengin kesimi dünyanın farklı sıcak ülkelerinde önemli gayrimenkul yatırımcıları arasına girdiler. Avustralya’nın lüks tatil bölgesi Gold Coast da zengin Rus akınına uğruyor. Dünyanın pekçok yerinden paralı turistlerin ilgi gösterdiği bölgede şu anda en çok mülk edineler arasında Ruslar bulunuyor. Sonsuz altın kumsallarıyla bilinen güney Brisbane’de de petrol ve maden kaynaklarıyla zenginleşen Ruslar rekor sayıda ev edindi. Yazın hiç bitmediği bu kıyılara ilgi gösteren Ruslar, özellikle kuzey yarım kürede kış mevsimi yaşanırken bu bölgede yazın keyfini çıkarıyor. Sörfçüleriyle ünlü Gold Coast’taki gayrimenkul fiyatlarının Ruslar’ın ilgisiyle artması hatta kaderinin tamamen değişebileceği öngörülüyor. Ruslar’ın büyük kısmının yalı, yeni penthouse ve lüks dairelere ilgi gösterdiği belirtiliyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı