GeriGündem Azmiyle lösemiyi yenmeyi başardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Azmiyle lösemiyi yenmeyi başardı

Azmiyle lösemiyi yenmeyi başardı
refid:12987334 ilişkili resim dosyası

Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde, 2,5 yıldan bu yana lösemiyle mücadele eden 12 yaşındaki Ali Çavuş, azmiyle hastalığı yendi.

Gölmarmara'da grip belirtileri gösteren Ali Çavuş'a, komşularının uyarıları üzerine ailesi tarafından götürüldüğü hastanede lösemi teşhisi konuldu. Tedavi gördüğü 2,5 yıl boyunca ailesinin desteğiyle hayata tutunan Çavuş, yaşama azmi ve umuduyla hastalığı yendi.

Çavuş, hastalığı nedeniyle arkadaşlarından uzak kaldığı 2,5 yıl boyunca en çok oyun oynamayı, koşmayı ve okulunu özlediğini söyledi.

Hastalık teşhisi konduğu andan son güne kadar umutsuzluğa kapılmadığını anlatan Çavuş, “Benim gibi lösemi hastalığına yakalanan kişiler, 'Hasta oldum' diye umutsuzluğa kapılmasın. Onlara tavsiyem, hiç üzülmemeleri, inançlarını asla yitirmemeleri ve lösemiyle mücadeleyi asla bırakmamaları” diye konuştu.

Ali Çavuş'un babası İsmail Çavuş (38) ise grip şüphesiyle gittikleri hastanede, ön tedavinin ardından kan tahlili istendiğini, bu sayede hastalığın erken teşhis edildiğini belirtti.

Sosyal güvencelerinin olmasının, tedavi süresince büyük faydasını gördüklerine ifade eden Çavuş, şöyle konuştu:
“Bugüne kadar doktor ve ilaç parası vermedik. Devletin sunduğu sağlık desteği olmasa, bunca yükün altından kalkamazdık. Çocuğumuza çok maliyetli bir tedavi uygulandı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Bölümünde yattık. Halen aylık kontrole gidiyoruz. Şu anda sadece bir tane kemoterapi ilacımız var, o da tedbiren kullanılmak üzere. Şu an çok şükür lösemiyi yendik.”

“HASTALIK SÜRESİNCE MİSAFİR KABUL ETMEDİK”

Ali Çavuş'un annesi Elif Çavuş da oğullarının tedavisi boyunca özellikle hijyene dikkat ettiklerini, evlerinin temiz olmasına özen gösterdiklerini söyledi.

Ali'nin bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle her türlü enfeksiyon riskine karşı daha tedbirli davranmaya çalıştıklarına işaret eden Çavuş, şunları kaydetti:

“Hastalığı boyunca özellikle misafir kabul etmedik. Sadece çocuğumuzun çok sevdiği kişileri çok kısa süreliğine kabul ettik. Sevdiği büyükleri ve küçük arkadaşları geldiği zaman da konuklara temiz kıyafetler giydirdikten sonra yanına aldık. Hastalıkta ortamın hijyenik olmasına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Beslenmede de en çok dikkat ettiğimiz hijyen oldu. Ayrıca kalorisi bol yiyecekler, doğal besinler ile bol sebze ve meyve tüketmesini sağladık.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle