GeriGündem Azize Barbara İzmit'te anıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Azize Barbara İzmit'te anıldı


Hıristiyan dünyasında ''ilk azize'' olarak kabul edilen ve İzmit'te öldürüldüğü sanılan Santa Barbara, aralarında Fener Rum Patriği Bartholomeos'un da bulunduğu Hıristiyan din adamlarının gerçekleştirdiği toplu ayinle anıldı.

Santa Barbara'nın 800. ölüm yıldönümü için Bağçeşme Mezarlığı'nın üstündeki tarihi kulede buluşan din adamları, İncil'den ayetler okuyup, ilahiler söylediler, dua ettiler.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ortodoks Başrahibi Krillos'un da aralarında bulunduğu din adamlarına hitaben, ilk azize olarak bilinen ve tarihi Nicomedia kentinde 4 Aralık'ta öldürülen Barbara'yı anmak için geldiklerini söyledi.

Ayin yapmalarına izin veren makamlara teşekkür eden Bartholomeos, ''Anadolu'da, bu konuda bize büyük kolaylık sağlanıyor. Azize Santa Barbara'nın mezarının ziyarete açılması ve bizlerin ayin yapmasına izin verilmesi, 2000'li yılların inanç turizmi açısından önemlidir'' dedi.

Bartholomeos, Müslümanların Ramazan ayını da kutladığını kaydetti.

Gazetecilerin, mesih olduğunu iddia eden Hasan Mezarcı ile ilgili soruları üzerine Bartholomeos, ''Kaç tane olacak? Bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Önem vermiyorum'' dedi.

Bartholomeos, daha sonra Kocaeli Fotoğraf Sanatçıları Derneği'nin hazırladığı ''İzmit'' konulu fotoğraf sergisini gezdi.

Azize Santa Barbara

Antik adı Nikomedya olan bugünkü İzmit'te doğan Santa Barbara, İsa Peygamber'e inandığı için, babası tarafından 4 Aralık 235 tarihinde başı kesilerek öldürülür.

Hıristiyan dünyası tarafından ilk azize olarak kabul edilen Santa Barbara, öldürüldüğü yer olarak bilinen Bağçeşme'deki kulede, geçen yıl da ayinle anılmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle