Gündem Haberleri

  Azeriler, Aşure Günü için camilere akın etti

  A.A.
  09.02.2006 - 13:49 | Son Güncelleme:

  Azerbaycan'da binlerce kişi, Kerbela'da şehit edilen Hz. Hüseyin'i anmak için bugün camilere akın etti.

  Sabah erken saatlerde camilerde düzenlenen etkinliklerde, Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının şehit edilmesini anlatan mersiyeler okunurken, bazı gruplar da zincirlerle kendini döverek, olayda çekilen acıyı hatırlama ritüelini yerine getirdi.
  Bakü'ye yarım saat uzaklıkta bulunan ve çeşitli gösterilerle sürekli gündemde olan Nardaran kasabasına giden binlerce kişi de burada düzenlenen Kerbela etkinliklerini gözyaşları içinde izledi. Etkinlikler sırasında yapılan konuşmalarda, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerle ilgili gelişmelere de değinilirken, olayın Batı ülkelerinin İslam'a ve Müslümanlara karşı düzenlediği bir komplo olduğu ifade edildi.

  Şehitler Hıyabanı ve Kafkas Müslümanları İdaresi'nin bulunduğu Teze Pir camiinde düzenlenen törenlerde de Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının şehit edilmelerini konu alan mersiyeler okundu, zincirlerle beden dövülmesi ritüeli yapıldı.
  Azerbaycan'da önceki yıllarda vücuttan kan akmasını amaçlayan zincirle dövme uygulamasının Kafkas Müslümanları İdaresi'nin girişimleriyle sembolik düzeye indirildiği gözlenirken, bunun yerine çeşitli camilerde kan bağışı kampanyaları düzenlendi.

  Ülkede dini yas günü olarak kabul edilen bugünkü uygulamalar kapsamında camilere, minarelere kara bayraklar asılırken, bazı araçlara da matem işareti olarak kara bayrak takıldığı dikkat çekti. Yas günü uygulamaları kapsamında, sokaklarda “ihsan sofraları” da kuruldu. Halk, çay, şerbet gibi sıcak içeceklerle ekmek, aşure dağıtılan “ihsan sofraları”na davet edildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı