Gündem Haberleri

  Azerbaycan muhalefeti: İktidar hırsız, rüşvetçi...

  Hürriyet Haber
  16.10.2005 - 20:09 | Son Güncelleme:

  Seçim kampanyası çalışmaları kapsamında Bakü'de seçmenlerle yaptığı açık hava toplantısında, ülkedeki ekonomik ve siyasi koşulların giderek güçleştiğini, halkın zor koşullarda yaşadığını anlatarak, ülke topraklarının bir bölümünün Ermeni işgali altında olduğunu ve bu toprakların önemli kısmının Haydar Aliyev yönetimi döneminde işgal edildiğini savundu.

  İktidarın sosyal konularda, işsizlik, sağlık ve diğer alanlardaki sorunların çözümüne yeterince ilgi göstermediğini, uluslararası kuruluşların gönderdiği insani yardımların yönetimde yer alan isimler tarafından paylaşıldığını söyleyen Kamber, bu durumda Azerbaycan'ın uluslararası kamuoyunda layık olduğu yeri alamayacağını kaydetti.

  İçişleri Bakanlığı bünyesinde halkın güvenliğini sağlamakla görevli üst düzey yöneticilerin çete kurup, fidye amacıyla adam kaçırdıklarını savunan Kamber, buna örnek olarak da bir süre önce yakalanan üst düzey güvenlik görevlilerinden Hacı Memmedov olayını göstererek, bu grubun yasadışı faaliyetlerini yıllarca sürdürdüklerinin ortaya çıktığına işaret etti.

  Azerbaycan'ın “Devlet Bağımsızlık Günü”nün 18 ekimde kutlanacağını, bu bağımsızlığın eski Cumhurbaşkanı Ebülfez Elçibey döneminde verilen mücadeleyle kazanıldığını belirten Kamber, ancak bağımsızlık döneminin önemli bölümünün Haydar Aliyev ve oğlu İlham Aliyev'in iktidarı altında geçtiğini ve toplumun da bu nedenle bağımsızlığın fazla yararını göremediğini savundu.

  Kamber, 2003 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların çoğunu kendilerinin aldığını, ancak bu oyların şimdiki iktidar tarafından çalındığını ve kendisini destekleyenlerin tutuklanarak ceza evine konulduğunu söyleyerek, 6 kasımda yapılacak parlamento seçimlerinde mücadelelerini devam ettireceklerini vurguladı.
  İsa Kamber'in seçmenlerle buluşmasında, “Azatlık” blokunda yer alan Halk Cephesi (AHCP) lideri Ali Kerimli ve Demokratlar (ADP) Genel Sekreteri Serdar Celaloğlu da hazır bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı