Gündem Haberleri

  'Azerbaycan Mavi Akım planlarına engel olabilir'

  Hürriyet Haber
  06.02.2006 - 16:20 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın doğalgaz devi Gazprom Başkanı Aleksey Miller'in geçtiğimiz haftaki Ankara temaslarının sonuçlarına bugünkü Rus basınında geniş yer verildi.

  Günlük yayınlanan “Nezavisimaya” gazetesinde yer alan “ Türkiye aynı anda iki boruya oynuyor” başlıklı haberde Gazprom'un “Mavi Akım”ı kullanarak Orta doğu ve İsrail'e doğalgaz ihraç etmek istediği ancak, bu planlara Azerbaycan'ın engel olabileceği belirtildi.
  Aleksey Miller'in Ankara temaslarının başlıca sonucunun “Mavi Akım”ın kapasitesini diğer ülkelere doğalgaz ihracatı için kullanılması yönünde anlaşmaya varıldığı olduğu vurgulanan gazetede, ”Mavi Akım'la İtalya'nın Güney'ine, Yunanistan'a, İsrail'e ve Ortadoğu ülkelerine doğalgaz ihraç edilebilmesi için Rusya ve Türkiye ortak şirketi kurulabileceğinden de sözedildi.
  Gazete yazısında Rusya ve Türkiye'nin Mavi Akım'ın devamı olacak bu doğalgaz boru hattı projesinin 2010-2015 yılları arasında gerçekleştirilmesi planlanırken, Azerbaycan'dan Türkiye'ye gelen boru hattının inşaatının bu yıl biteceğine de değinildi.
  Türkiye ve Rusya'nın doğalgaz alanında işbirliği konusuna sayfalarında yer veren diğer günlük İzvestiya gazetesinde de, Rusya doğalgazının Yunanistan, İtalya, Lübnan ve İsrail'e ihraç edilmesi için Türkiye'nin transit koridoru olabileceğine değinilerek, “Rusya, Türkiye'nin iç pazarı ile yetinmek istemiyor. Rusya Türkiye ile bir arada Samsun-Ceyhan boru hattını inşa ederek Rus doğalgazını, bazı Avrupa ülkelerinin yanı sıra Lübnan ve İsrail'e kadar ulaştırmak istiyor” diye vurgulandı.
  İzvestiya gazetesinde de, Gazprom'un Avrupa pazarı için mücadelede çok sayıda rakibi bulunduğu vurgulanarak, başta Azerbaycan olarak İran'ın da Avrupa pazarı için mücadele edeceğine değinildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı