GeriGündem Azalan talep emtia piyasasını vurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Azalan talep emtia piyasasını vurdu

Azalan talep emtia piyasasını vurdu
refid:13637579 ilişkili resim dosyası

Dünya genelinde hükümetlerin ekonomik büyümeyi kontrol altına almanın yollarını araması, emtianın son 13 ayın en büyük düşüşünü yaşamasına neden oldu.

Bloomberg haber ajansında yayımlanan bir haberde 2009’da son kırk yılın en yüksek seviyesine çıkan emtia fiyatlarının, finansal düzenlemelerden çekinen yatırımcılar yüzünden büyük bir gerileme içinde olduğuna dikkat çekildi.

 

Geçtiğimiz yıl hükümet harcamaları, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en büyük ekonomik durgunluktan sonra ham madde talebini artıracağına yönelik çıkan spekülasyonların ardından emtia fiyatları son yılların en yüksek seviyelerine yükselmişti.

 

İngiliz banka Barclays Capital’ın yaptığı bir araştırmaya göre, yatırımcılar emtia fiyatlarına toplamda 92 milyar dolarlık yatırım yaptı.

 

Haberde 2010’da emtia piyasasına olan talebin yüksek olması beklenirken, iyimserliğin bir anda tükendiğine dikkat çekildi.

 

Avustralya merkezli emtia araştırmaları şirketi Commodity Broking Services Pty’nin idari direktörü Jonathan Barratt, küresel ekonomide teşviklerin çekilmesinden dolayı yatırımcıların cesaretlerini yitirdiklerini ve emtia yatırımlarını durdurduklarını belirtti.

 

BAKIR BÜYÜK DÜŞÜŞTE

Son yıllarda emtia piyasasında öne çıkan bir yatırım aracı haline gelen bakırın metrik ton fiyatı 6 bin 750 dolara geriledi.

 

Haberde ülkelerin bakır stoklarının en yüksek seviyelerine ulaştığı için  fiyatların gerilediği vurgulanırken, Çin en çok bakır alımı yapan ülke olduğu belirtildi.

 

ABD merkezli piyasa araştırma şirketi Evolution Securities Ltd. analistlerinden Charles Kernot, “Şu anda dünyanın en fazla bakır stokuna Çin sahip ve daha ne kadar satın alacağını bilinmiyor” diye konuştu.

 

DOLAR ETKİ EDİYOR

ABD’de ekonomisinde son dönemde açıklanan olumlu verilerle diğer para birimleri karşısında değerlenen dolar da emtia fiyatlarının düşmesine neden oluyor.

 

Doların yükselişi, emtianın alternatif bir yatırım aracı olarak değerlendirilmesini önüne geçiyor.

 

ABD merkezli finans hizmetleri şirketi Altavest Worldwide Trading LLC analistlerinden Tom Hartmann, “Doların güçlenmesi metalleri geri püskürtüyor. Bu durumdan en fazla da bakır etkileniyor… Aslında insanlar güçlenen ekonominin emtiaya olan talebi artırmasını bekler ancak şu anda ekonomik iyileşme en çok dolara yardım ediyor” diye konuştu.

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle