Gündem Haberleri

  Az gelişmiş ülke sayısı artıyor

  A.A
  09.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nepal Başbakanı Jhala Nath Khanal, şimdiye dek sadece 3 ülkenin en az gelişmiş ülke statüsünden çıkabildiğine işaret ederek, bunun uluslararası toplumun gurur duyacağı bir başarı olmadığını söyledi.

  İstanbul'da yapılan 4. Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler(EAGÜ) Konferansı çerçevesinde düzenlenen Sivil Toplum Forumu'nun İstanbul Kongre Merkezi'ndeki açılışında konuşan Khanal, sivil toplum organizasyonlarının sayısında son yıllarda büyük bir büyüme olduğunu belirterek, "Bu da şunu gösteriyoruz ki bizim için çoklu paydaş katılımı şart" dedi.

   

  Fakirliği yok etmek, yönetişim, iklim değişikliği, çevre, insani gelişim,cinsiyet konuları ilgili problemlere eğilen canlı bir sivil toplumunun adaletli,herkesi kucaklayan, istikrarlı ve zengin bir toplumun oluşmasında çok önemli olduğunu belirten Khanal, İstanbul'da düzenlenen Sivil Toplum Forumu'nun gelecek 10 yıl içinde izlenecek programı ortaya çıkarmada önemli bir rol oynadığını kaydetti.

   

  AZ GELİŞMİŞ ÜLKE SAYISI ARTTI

  "En az gelişmiş ülkeleri kategorize etmeye başladığımız zaman sayıları 25 tane idi. 30 yıl sonra 2 misline çıktı, 48 oldu. Sadece 3 ülke şimdiye dek EAGÜ statüsünden çıkabildi. Bu tabii ki uluslararası toplumun gurur duyacağı bir başarı değil" diye konuşan Khanal, bu ülkelerin açlık, yetersiz fiziksel ve kurumsal altyapı gibi sorunlarının olduğunu belirtti.

   

  Bugün en büyük uçurumun EAGÜ ve dünyanın geri kalanı arasında olduğuna işaret eden Khanal, bunun ne ahlaki olarak arzu edilen ne de ekonomik olarak sürdürülebilir bir şey olduğunu dile getirdi.

   

  Khanal, bu durumun sürekli istikrarsızlık ve eşitsizlik getirdiğini ifade ederek, "Onun için uluslararası toplum yeni destek tedbirleri almalı, hem geleneksek hem yeni zorluklarla başa çıkmalı. Her zaman yaptığımız gibi yapmak bu karmaşık problemleri çözmek için çözüm getirmeyecek. Yeterli düzeyde girişimler olmalı, bunlar hızlı bir şekilde EAGÜ'lerin sosyo-ekonomik seviyesini geliştirmekle ilgili olmalı" diye konuştu.

   

  Bu anlamda STK'ların yapıcı rolleri olduğunu belirten Khanal, şunları kaydetti:

   

  "Nepal'de, kendi ülkemde modern demokratik döneme geçişi değişimin güçleri ile el ele vererek ve barışçıl bir halk hareketi yaparak başardık 5 yıl önce. Sivil toplumla çalışmaya devam ediyoruz. Artık demokratik olarak seçilen bir meclisimiz var. Çok geniş bir tabanı var ve herkesi kucaklıyoruz. Biz bu barış sürecini devam ettirmeye kararlıyız. Demokratik bir anayasa ile kurumsallaştırıp iyi bir cumhuriyet düzenine geçmeye kararlıyız. Artık EAGÜ'lerin olmadığı bir dünya diliyorum."

         

  YERYÜZÜ DOKTORLARI DERNEĞİ BAŞKANI KARAMAN

  Forumun Türkiye'deki organizasyonunu koordine eden sivil toplum kuruluşu Yeryüzü Doktorları Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman da EAGÜ'lerin olmadığı bir dünyanın uzak bir hayal olmadığını, bunun adalet, barış,insan hakları ve gerçek demokrasi anlamına geldiğini söyledi.

   

  Dünya nüfusunun yüzde 12'sinin her gece aç yattığını kaydeden Karaman,şöyle konuştu:

   

  "Bugün bir şey yapabiliriz. Dünyanın daha şanssız olanlarına ellerimizi birleştirelim ve küresel vicdanın sesini İstanbul'dan bütün dünyaya duyuralım.İnsanlığın paylaşılan değerlerine önem verelim. Güneyde kendi kaderine bırakılmış insanlara yardımcı olalım. İşbirliği yapalım, eşit ve sürdürülebilir bir gelişme modeli oluşturalım. Kararları beraber verelim ve bu haksız düzeni değiştirelim.

   

  Karaman, konferansın adalete, özgürlüğe, demokrasiye ve katılıma dayanan bir gelişme modeli olmasını diledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı