Gündem Haberleri

  Ayurveda modası

  Hürriyet Haber
  23.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Doğru nefes teknikleri, vücut yapısına uygun beslenmek gibi birçok doğu akımını birarada sunan Ayurveda şu aralar ABD'de de pek moda oldu.

  AYURVEDA modası giderek tüm Amerika’yı sarıyor. Hollywood başta olmak üzere tüm podyum dünyası bu akımı takip ediyor. Özellikle mankenliği bırakan ve kendini tamamen Hint felsefesine adayan Christy Turlington'dan sonra Kate Moss'da bu modanın takipçileri arasına katıldı.

  Moss son günlerde verdiği röportajlarda hep bu konudan söz ediyor. Ünlü top model aynı zamanda hergün düzenli olarak iki saat yoga yaptığını ve hayatının bu şekilde mükemmel bir gidişata kavuştuğunu belirtiyor.

  Peki ünlü modellerin büyük bir merakla takip ettikleri bu akım tam olarak nedir?

  Vücut tipine göre beslenme şekilleri Ayurveda'nın temelini oluşturuyor. Kimi bünyenin daha çok çorba ve sıcak gıdalar alması gerekirken, bazı tiplerin daha soğuk gıdalara ve sebzelere yönelmesini öğütlüyor Ayurveda. Devamında ise masaj, Ayurvedanın önemli bir bölümü olarak yer alıyor. Vücudun belli bazı noktalarına uygulanan masajın değişik türleri var. Masaj yapılırken Hindistan'da yetişen otlardan elde edilen özel yağlar kullanılıyor. Yağların ve masaj bölgelrinin seçimi ise ayrı bir önem taşıyor. Doğru nefes almak da Ayurveda'nın bir parçası olarak kabul ediliyor. Doğru nefes almasını öğrendikten sonra bu egzersizi sık sık tekrarlamak gerekiyor. Ayurveda'nın bu yöntemi gerçekten bilen kişiler tarafından yapılmasına özen gösteriliyor. Bu yüzden birçok spor akademisi mezunu aynı zamanda Ayurveda uzmanı olmak için eğitim alıyor...

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı