GeriGündem Aytekin: Bakanlığımın birleştirilmesi çevreye ihanet
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aytekin: Bakanlığımın birleştirilmesi çevreye ihanet

Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Avrupa Birliği'nde muhatabı olan bakanlığının diğer bakanlıkların altında birleştirilmesinin düşünülemeyeceğini belirterek, "Bu çevreye ihanettir" dedi.

Aytekin, Türkiye'nin AB'ye girmeyi kabul ettiğini belirterek, "Dünyada 195 ülke varsa bunun 190`ınında Çevre Bakanlığı var" diye konuştu. Aytekin, 2002 yılında dünyada çevreye yönelik yatırımların gündeme geleceğini belirterek, çevre bakanlıklarının dünyada bir numaralı konuma geleceğini söyledi.

Dünyada ``İnsan hakları``, ``hukuk`` ve ``çevre`` konularının gündemde olduğuna dikkati çeken Aytekin, Çevre Bakanlığı`nın diğer bakanlıkların altında birleştirilmesinin hiçbir şekilde düşünülmemesi gerektiğini söyledi. Aytekin, ``AB`de muhatabı olmayan bakanlıklar birleştirilebilir, ama muhatabı olan bir Çevre Bakanlığı`nın diğer bakanlıkların altında birleştirilmesinin düşünülmesi bile çevreye ihanet olur`` dedi.

Dünyadaki yeni oluşumlar çerçevesinde çevre ile ilgili diğer bakanlıkların kendi bakanlığının altında birleşebileceğini de kaydedenAytekin, şöyle devam etti:

``Bence bir Turizm Bakanlığı bir genel müdürlükle yürütülsün yeter. Özellikle devlet bakanlıkları azaltılabilir. Birleştirme veya azaltma konusu çok iyi değerlendirilmesi lazım. Ancak çevresiz hiçbir bakanlık olmaz. Hangisi azalacak diye tartışma konusu yaratılmadan seçime kadar, bu hükümet gittikten sonra bakanlıklarla ilgili çalışmalar yapılabilir. Halk nasıl değerlendirirse gelecek iktidarlarda bu bakanlıklara göre çalışmalar yapılabilir.``

Fevzi Aytekin, çevre dikkate alınmadan yapılan yatırımların sağlıklı olamayacağını vurgulayarak, bakanlığının ön görüşünün alınması ve bakanlıklar arasındaki yetki kargaşasına mutlaka son verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle