Gündem Haberleri

  Aytekin: 2001'de çevre konusunda önemli dersler aldık

  Hürriyet Haber
  01.01.2002 - 13:36 | Son Güncelleme:

  Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, 2001 yılından çevre konusunda alınacak dersler olduğunu belirterek, ‘‘2001 yılında gerçekleşen sel felaketlerinin bir daha yaşanmaması için 2002 yılında Türkiye’de daha sağlıklı altyapı yatırım projelerinin hayata geçirilmesi gerekir’’ dedi.

  Aytekin, 2002 yılında Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden çevre konusunda gerçekleşecek yatırımlarda kullanılmak üzere 100 milyon dolar kredi alacağını da bildirdi.

  Bakan Aytekin, 2001 yılını çevre açısından değerlendirdi. Aytekin, bakanlığınca geçen yıl jeotermal enerji, atıksu ve organize sanayi bölgeleri arıtma tesisleri ile katı atıkların düzenli depolanması konusunda öncelikli çevre projeleri hazırlandığını söyledi. Bakanlığının, bu projeler içerisinde özellikle Tuz Gölü Entergre Çevre Projesi için dünyanın en ucuz ve geri ödemesi 30 yıl süreli olmak üzere İspanya’dan kredi temin ettiğini belirten Aytekin, bu projenin bürokratik engeller yüzünden uygulanmasının geciktiğini belirtti. Aytekin, şöyle konuştu:

  ‘‘7-8 aydan bu yana kredi elimizde olmasına rağmen Tuz Gölü Entegre Çevre Projesi’ne ilişkin ihalenin yapılamaması beni üzdü.Bürokratik engeller yüzünden ihaleler gecikti. Sayın Başbakanım başta olmak üzere Bakanlar Kurulu tekrar bana destek vererek, 2002 yılın ilk aylarında 2001 yılı projelerinin ihalesini yapacağız. Böylece önümüz açılmış olacak’’ diye konuştu.

  ÇEVRE DERSİ

  Fevzi Aytekin, 2002 yılına girerken 2001 yılında çevre konusunda alınması gereken dersler bulunduğunu söyledi. Aytekin, şunları dedi: ‘‘2001 yılını bitirirken olağanüstü doğa koşulları yaşandı.Türkiye’nin her bölgesinde can ve mal kaybına yol açan seller yaşandı.Sel felaketlerinin bir daha yaşanmaması için alınması gereken bir takım önlemler var.

  Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar altyapıyı maalesef yapamamışız. 2002 yılında Türkiye’nin altyapıyı kurma konusunda daha sağlıklı yatırım projeleri hazırlanarak uygulanması gerekir.’’

  Türkiye’nin gerçekleştireceği her türlü yatırımda mutlaka çevre konusunun dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Aytekin, ‘‘Bir nehrin yatağı değiştirildiği zaman doğa bir gün gelir insanlardan intikamını alır ve doğa kendi yatağını yapar. Yatırımların ekolojik dengeye olan etkilerinin mutlaka gözönünde bulundurularak yapılması gerekir, aksi halde eksik kalır’’ dedi.

  AB’DEN 100 MİLYON DOLAR

  Bakan Aytekin, 2002 yılında Avrupa Birliği’nin çevre yatırımlarında kullanılmak üzere 100 milyon dolar civarında kredi vereceğinin’’ kendilerine şifai olarak söylendiğini bildirdi. Bu kredinin yapılacak yatırımlarda mutlaka çevre koşullarının sağlanması halinde verileceğini belirten Aytekin, su kirliliğinin önlenmesi, iklim değişikliğin yol açtığı karbondioksit emisyonlarının azaltılması, ağaçlandırma ve özellikle katı atıkların bertarafı sorununun aşılması için bu kredilerin kullanılacağını belirtti. Aytekin, şöyle konuştu:

  ‘‘Türkiye’de çöp dağları var. Çöplerin bertarafı için bize sağlanacak kredileri öncelikli çevre projeleri arasında acil olanlar arasında tespit edeceğiz. Özellikle turizm bölgelerinde çevre yatırımlarını gerçekleştireceğiz. Böylece yerli ve yabancı turistlerin daha sağlıklı koşullarda yaşamasını sağlayacağız.’’ 

  Çevre projelerinin mutlaka entegre hazırlanması gerektiğine işaret eden Aytekin, ‘‘Buna özen göstermek zorundayız. Günlük yatırımlar yerine 30-40 sene o yatırıma ihtiyaç duymayacak sistemleri Türkiye’de oturtmak zorundayız’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı