Gündem Haberleri

  Ayşenur, biyolojik anneye mi, bakıcı aileye mi gidecek

  Nurettin KURT/ANKARA
  14.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ayşenur’u henüz 40 günlükken annesi terk etti, babası da evlatlık verdi. Olay, 4 yıl sonra boşanma davasında ortaya çıktı. Biyolojik anne "Çocuğumu çaldılar" deyince Ayşenur, kendisine 4 yıl gözü gibi bakan aileden alındı. Bunun üzerine bakıcı aile, evlatlık davası açtı. Son sözü mahkeme söyleyecek.

  Ayşenur, biyolojik anneye mi, bakıcı aileye mi gidecek
  TÜRKİYE’de bir dramı gözler önüne seren olay, Ankara 6. Aile Mahkemesi’ndeki boşanma davasında ortaya çıktı. Mahkeme tutanaklarına göre olaylar şöyle gelişti:

  EVLATLIK VERİLDİ Nilüfer Şahin, Ayşenur adını verdikleri 40 günlük bebeğini, kocası Muttalip Şahin’e bırakıp kaçtı. Baba Şahin, bakamadığı gerekçesiyle Ayşenur bebeği, bir aracı vasıtasıyla Güler ve Mehmet Sert çiftine evlatlık verdi. Sert çifti, hasta halde aldıkları Ayşenur’a 4 yıl boyunca öz evlatları gibi bakarak nüfuslarına geçirdi.

  TANIĞIN İFADELERİ Nilüfer Şahin, daha sonra imam nikahıyla bir başkasıyla evlendi ve bir çocuk daha doğurdu. İlk eşinden nafaka ve tazminat alabilmek için boşanma davası açan anne Şahin, boşanma dilekçesine eşya listesi, tazminat ve nafaka konularını ayrıntıyla yazarken, bu evliliğinden bir çocuğu olduğundan bahsetmedi. Bebeğin varlığı boşanma davasında bir tanığın "Bunlar geçinemiyor, bir çocukları oldu, ona bile bakamadılar evlatlık verdiler" ifadesiyle ortaya çıktı.

  ÇOCUĞU BULUN Ankara 6. Aile Mahkemesi’nde görülen boşanma davasında hákim, Şahin çiftine çocuğun akıbetini sordu. Kaçamak yanıtlar alması üzerine çocuğun hayatından endişe eden hákim, "çocuğun bulunup getirilmesini" isteyerek, aksi takdirde boşanma kararı veremeyeceğini söyledi. Şahin çifti, aracı vasıtasıyla Ayşenur’a 4 yıldır bakan Sert çiftine ulaştı. Anne Şahin, bakıcı aileye "Çocuğu mahkemeye getirin, biz boşanalım, tekrar size iade edeceğiz" sözü verdi.

  ÇOCUĞUMU ÇALDILAR Ama biyolojik anne Nilüfer Şahin, mahkemede çocuğu geri vermek üzere anlaştığı bakıcı aile hakkında, "İşte çocuğumu kaçıranlar" diye şikáyette bulundu. Bakıcı baba tutuklandı. Küçük kızın babası Muttalip Şahin, duruşmada bebeği Sert ailesine evlatlık verdiğini söyleyince bakıcı aile ceza almaktan kurtuldu.

  NÜFUSTAN DÜŞÜRÜLDÜ Hakim, Şahin çiftini boşadı. İlk eşinden nafaka tazminat alamayan anne Şahin, bu kez "Çocuğumu benden kaçırıp evlatlık verdi. Ben çocuğumu istiyorum" diye diretince, çocuk mahkeme kararıyla bakıcı aileden alınıp önce SHÇEK’e yerleştirildi, daha sonra da anneye verildi. Ayşenur, Sert ailesinin nüfusundan düşürülüp Elif ismini alarak annenin nüfusuna kaydedildi.

  BAKICI AİLE DAVACI Dört yıldır gözleri gibi baktıkları çocukları Ayşenur’un biyolojik anneye verilmesi üzerine bakıcı Sert ailesi, küçük kızı evlat edinebilmek için Ankara 10. Aile Mahkemesine dava açtı.

  15 BİN YTL İSTEDİ Sert ailesi, mahkemeye verdiği dilekçede, çocukların kendilerine verilmesi karşılığında anne Nilüfer Şahin’in kendilerinden 15 bin YTL para talep ettiğini, ilk etapta Şahin’e 2 bin YTL parayı imzalı belge karşılığında verdiklerini söylediler.

  PSİKOLOG RAPORU Mahkemenin görevlendirdiği üç uzman, çocukla ve her iki aile ile görüşüp mahkemeye 20 sayfalık bir rapor hazırladı. Raporun sonuç bölümünde anneye verilen çocuğun ağır sarsıntı geçirdiği, yeni evine ve yeni annesine alışmakta güçlük çektiği, yaşam koşullarının kötü olduğu, bakıcı ailenin çocuğa daha iyi bakacağı belirtildi. Çocuğun geleceğine ilişkin kararı önümüzdeki günlerde mahkeme hákimi Mustafa Ateş verecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı