Gündem Haberleri

  Ayrışma istifası

  ANKARA
  22.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Demokratik açılım politikasına itiraz eden Antalya milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, AK Parti’den istifa etti.

  Başbakan Erdoğan’ı ayrıştırıcı üslup kullanmakla suçlayan İrbeç, “Başbakan’a şahsen şu soruyu yöneltmek istiyorum: Sizden evvel bu milleti kim böldü de siz bütünleştirmeye çalışıyorsunuz?” dedi.

  AK Parti Antalya Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Ziya İrbeç, partisinden istifa etti. Partisinin “demokratik açılım” politikasına tepki gösteren İrbeç, dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ayrıştırıcı üslup kullanmakla suçlayarak, şunları söyledi:
  Defalarca uyardım
  “Takip edilen politikalarla ülkemin ve milletimin sosyolojik, psikolojik ve coğrafi yönden bölünme sürecine sürüklendiğini üzüntü içinde görmekteyim. Endişelerimi parti toplantılarında defalarca ve alenen dile getirdim. Ancak fayda getirmediğini üzüntüyle müşahade ettim. Başbakan bu tür söylemleri, milletimize verdiği zararları hesap etmeden, alışkanlık haline getirmiştir. Erdoğan’ın ‘Ama biz, bu ülkedeki tüm etnik unsurları; dedik ya Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Gürcü’süyle, Abaza’sıyla, Roman’ıyla, aklınıza ne gelirse hepsiyle, bunlar birer alt kimliktir ve bunlar kesrettir ve vahdette biz bunları topluyoruz’ sözünü anımsatarak Başbakana şahsen şu soruyu yöneltmek istiyorum: Sizden evvel bu milleti kim böldü de siz bütünleştirmeye çalışıyorsunuz?
  Dinimizde yeri yok
  Ben, aynen Başbakan gibi İmam Hatip Lisesinden mezun olmuş bir kişi olarak, Başbakanın benimsediği bu davranış ve söylemi sonucunda ortaya çıkan ayrımcılığın yüce dinimizde de yerinin olmadığını ifade etmek istiyorum. AK Parti’ye oy vermiş, aynı endişeleri taşıyan çok sayıda milletvekili arkadaşımın ve vatandaşımızın olduğunu da biliyorum. Tepkim, parti yönetiminin endişelerimi tetikleyen birlik yerine bölünmeye taşıyan baskıcı politikalarınadır. Açılım politikalarının milletimizin yüreğinde Habur ve benzerleri ile açtığı yara hepimizin malumudur. Seçim sonrası yapılacak Anayasal değişikliklerle milletimizin ve ülkemizin birlik ve bütünlüğünün bozularak bu yaranın daha da derinleşeceği endişesini taşımaktayım.”
  Bağımsız kalacağını söyleyen İrbeç’in istifasıyla AK Parti’nin TBMM’deki milletvekili sayısı 334’e düştü, bağımsız milletvekili sayısı ise 9’a yükseldi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı