Gündem Haberleri

  Aynı dosyadaki iki farklı karar

  A.A
  15.10.2008 - 10:30 | Son Güncelleme:

  Yurt dışından kullanılmış yük asansörleri satın alan iki kardeşin ithalatla ilgili işlerini yürüten gümrük müşaviri Atay Alpaslan, bilirkişi heyetinin 3 gün arayla iki farklı rapor vermesi nedeniyle, “kaçakçılık” suçundan 45 bin YTL idari yaptırım cezası aldı.

  Karara yapılan itirazlar sonucu gelişen süreçte, aynı olay nedeniyle yargılanan ithalatçı kardeşler ceza almaktan kurtulurken, Alpaslan'ın cezası kesinleşti.

  İşi gereği yurt dışından kullanılmış yük asansörü satın alan Yaşar ve Hüsnü Bahadır kardeşlerin gümrük işlerini takip eden Alpaslan, gerek Düsseldorf Başkonsolosluğu tasdikli gönderici firmanın asansörlerle ilgili faturalarındaki, gerekse ithalatçıların tır gümrüğünde bekleyen üç yük asansörünün 10 yaşından küçük olduğu yönündeki beyanlarını yeterli görmedi.

  10 yaşından büyük makine ithal edilmediği için, işini sağlama almak isteyen Alpaslan, ön rapor almak için Ege Bölgesi Sanayi Odasına makinelerin nitelik ve yaşının tespiti için başvuruda bulundu.

  Odadan re'sen seçilen 3 kişilik bilirkişi heyeti, makineleri inceleyerek yük asansörlerinin 0-10 yaş arasında (10 yaş dahil) olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

  Bu raporu alan Alpaslan, rapora istinaden gümrük beyannamesini doldurup müşavir olarak imzalayarak Gümrük İdaresine verdi.
  Raporun istihsal edildiği tarihten 3, beyannamenin verilmesinin üzerinden 2 gün geçtikten sonra, İdarenin istemi üzerine tekrar incelemede bulunan bilirkişi heyeti, bu sefer makinelerin 10 yaşından büyük olduğunu tespit eden bir rapor düzenledi.

  Bunun sonucu Atay Alpaslan ve ithalatçı kardeşler hakkında Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığınca 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa muhalefet suçundan dava açıldı. Yargılama sonucu her üç kişi hakkında ayrı ayrı 45 bin 66 YTL idari para cezası verildi.
  Karara yapılan itiraz üzerine üç kişi için verilen yaptırım kararının kaldırılması kararlaştırıldı.

  Ancak Gümrük İdaresi vekili ağır ceza mahkemesine itirazda bulundu.

  +Bunun üzerine ithalatçı kardeşlerle ilgili davanın düştüğü Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Yaşar ve Hüsnü Bahadır hakkında “İdari yaptırım kararının uygulanmasını gerektirir hiçbir somut delil bulunamadığından, ön raporun alınmış olması ve kusurlarının bulunmaması” nedeniyle gümrük vekilinin itirazını reddederek, önceki mahkeme kararını onadı.

  Dosyası Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde incelenen Atay Alpaslan yönünden ise “İthal ettikleri malın gerçek özelliklerini bilmeleri gerekir. Bu nedenle her ne kadar kusur yoksa da ve kendilerinin de yanıldığı kabul edilse bile sorumlu olacağından” bahisle gümrük vekilinin itirazı kabul edildi. Ve idari para cezasının müşavir Alpaslan'dan aynen tahsiline karar verdi.
  Bu arada, bilirkişiler hakkında yapılan suç duyurusuyla ilgili kovuşturmaya yer olmadığı kararlaştırıldı.

  “BU OLAY BİR SKANDAL”

  Gümrük müşaviri Atay Alpaslan, hem müşterilerinin beyanlarında hem de yurt dışından gelen yazılarda yük asansörlerinin yaşının 10 yıldan az olduğu belirtilmesine rağmen, ön rapor almak için Ege Sanayi Odasına başvuruda bulunduğunu anlattı.

  Burada oluşturulan bilirkişinin ilk verdiği rapor üzerine İdareye başvurduğunu, ancak bu başvurudan sonra yapılan aynı bilirkişinin incelemesi sonucu aksi bir rapor verildiğini aktaran Alpaslan, hakkında “kaçakçılık” suçlamasından dava açıldığını ve 45 bin 66 YTL idari yaptırım cezasına çarptırıldığını kaydetti.

  Sulh Ceza Mahkemesine yaptıkları itiraz üzerine, bu kararın kaldırıldığını, karşı tarafın itirazıyla kendisi ve ithalatçı kardeşler hakkında iki farklı mahkemede dosyanın tekrar incelendiğini ifade eden Alpaslan, bunun sonucu ithalatçılar hakkındaki cezanın kaldırıldığını, kendisinin idari yaptırım cezasına çarptırıldığını dile getirdi.

  Alpaslan, “Kime anlatsam 'Olacak iş değil' diyor, ama yapacak bir şey de yok. Benim bu olayda kasıt, kusur ve ihmalim kesinlikle yok. Yük asansörlerini getirmek isteyenler cezadan kurtuldu. Şimdi ellerindeki kararla o asansörleri gümrükten çıkarmak isteyebilirler. Bakalım ne olacak?” diye konuştu.

  Atay Alpaslan'ın avukatı Fahri Alpaslan da aynı dava dosyasından iki farklı kararın çıkmasını “skandal” olarak nitelendirdi.

  Bilirkişi heyetinin ilk verdiği rapora göre, müvekkilinin Gümrük İdaresine başvurduğunu, daha sonra aynı kişilerden oluşan bilirkişinin tam aksi bir rapor düzenlediğini aktaran Alpaslan, müvekkilinin hiçbir kasıt ve ihmalinin bulunmadığını vurguladı.

  Avukat Fahri Alpaslan, müvekkilinin bu olay nedeniyle “kaçakçı” durumuna düşürüldüğünü kaydederek, “Bu ülkede bilirkişi raporuna göre adam asıyorlar. Bizce, olayın asıl suçlusu ve faili bilirkişiler hakkında yapmış olduğumuz suç duyurusu ile ilgili kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmesi, olaylar üzerine tüy dikmiştir. Halen Ege Sanayi Odası ve bilirkişiler hakkında tazminat davamız devam etmektedir” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı