GeriGündem AYM’de
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AYM’de

AYM’de
refid:24984481 ilişkili resim dosyası

ESKİ CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, Başbakan Erdoğan’a yönelik “Bu üslup maganda üslubu. Başbakan üslubu değil, külhanbeyi üslubu. Sen iktidar olmuşsun ama adam olamamışsın” sözleriyle ilgili farklı mahkemelerden farklı kararlar çıktı. Deniz Baykal, “Adil yargılama hakkım zedelendi” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

ESKİ CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, içeriği aynı olan konuşmalarına ilişkin Yargı’dan farklı kararlar çıkınca, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.. Baykal dilekçesinde, “Adil yargılama hakkının doğrudan zedelendiğini” beyan etti. Baykal’ın avukatı İlsu Çatak’ın Anayasa Mahkemesi’ne verdiği dilekçede, içeriği aynı olan konuşmalar hakkında Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açılan davalar sonucunda, Yargıtay’ın 3 ayrı davada “lehe” karar verdiği bu kararların kesinleştiği, “aleyhe” karar veren bir yerel mahkemenin kararında direnmesi üzerine ise Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun da “aleyhe” karar verdiğini, böylece ortaya iki emsal karar çıktığını” dile getirdi. Çatak, 9 Ekim’de verdiği dilekçede, müvekkilinin, “Anayasa’nın 26. maddesince düzenlenen ‘düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti’ ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. maddesinde düzenlenen ‘ifade özgürlüğü’ ve Anayasa’nın 37. maddesinde düzenlenen kanunu hakim güvencesi ve AHİM sözleşmesinin 10. maddesinde düzenlenen adil yargılama hakkının doğrudan zedelendiğini” dile getirdi. Çatak dilekçesinde şu görüşlere yer verdi:

KEYFİ KARARLAR

“Niteliği aynı olan üç ayrı davada kişilik haklarına saldırı bulunmadığı kesinleşmiş hüküm halini almışken, Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin aynı açıklamaların kişilik haklarına saldırı teşkil ettiği yönündeki kararı çelişkili, kanunulikten uzak, subjektif ve rastgeledir. Tamamen keyfiyetten kaynaklı olarak karar tesis edilerek müvekkilin adil yargılama hakkının ihlal edildiği açıktır. Zira yapılan uygulamayla aynı mahkemede (Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi) iki; bir başka mahkemede (Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi) bir olmak üzere müvekkilin yaptığı aynı nitelikte açıklamaların, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kişilik haklarına saldırı teşkil etmediği hususunda üç ayrı kesinleşmiş yargı kararı verilmiş ve huzurdaki başvuruya konu kararda da tam aksi yönünde aynı nitelikte açıklamaların kişilik haklarına saldırı teşkil ettiği konusunda ayrıca kesinleşmiş yargı kararı oluşturulmuştur. Müvekkilim hakkında aynı açıklamaları nedeniyle hem kişilik haklarına saldırı oluşmadığı yönünde kesinleşmiş yargı kararı varken, aynı açıklamaları kişilik haklarına saldırı oluşturduğu yönünde ayrıca kesinleşmiş yargı kararı verilmiş olması müvekkilin adil yargılanma hakkının ihlal edildiği sabittir.”

KARARINDA DİRENDİ

“Bu üslup maganda üslubu, bu üslup Başbakan üslubu değil. İktidar olmussun ama adam olamamışsın” sözlerinden dolayı Deniz Baykal’lın lehinde iki karar veren Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi, üçüncü kararında ise Baykal’ı 10 bin lira tazminata mahkum etti. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi bu kararı da bozdu ancak mahkeme bu kez bozmaya uymadı. Uyuşmazlık üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kuruluna gitti. YHGK, yerel mahkemenin kararını yerinde buldu ve kararı onadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle