GeriGündem AYM Başkanı'ndan o fotoğrafa açıklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  125
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AYM Başkanı'ndan o fotoğrafa açıklama

AYM Başkanı'ndan o fotoğrafa açıklama

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, 30 Ağustos Zafer Bayramı tebrik töreninde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı selamlarken çekilen fotoğrafına yönelik tartışmalarla ilgili dün Adli Yıl Açılış resepsiyonunda ilk kez konuştu ve “Kadraj oyunuyla manipülasyonun çirkin bir örneği” dedi. Arslan, “Törende Sayın Cumhurbaşkanı ile normal bir tokalaşma ve arkasından bu tür manipülatif bir karenin maksatlı şekilde, özenle seçilmiş şekilde servis edilmesi olayı var. Ben bunu şahsıma ve Sayın Cumhurbaşkanına yönelik haksızlık olduğunu düşünüyorum. Özellikle de şunu ifade edeyim, şahsıma karşı bir hakaret, Sayın Cumhurbaşkanına da haksızlık” dedi.

TBMM’de düzenlenen Adli Yıl Resepsiyonu’na, Arslan’ın açıklamaları damga vurdu. Erdoğan’ı selamlarken çekilen fotoğrafına ilişkin tartışmalarla ilgili soru üzerine Arslan, “Bu konu çok saçma ve anlamsız. Bunun üzerinde yorum yapmak biraz abesle iştigal gibi. Fakat sordunuz, cevap vereyim. Bir kere o fotoğraf gerçeği yansıtmıyor. Üzerinde çalışılmış. Kadraj oyunuyla manipülasyonun çirkin bir örneği” dedi. Bu görüntüleri 31 Ağustos’ta Yüksek Mahkemenin internet sitesine koyduklarını kaydeden Arslan, görüntülerde normal bir tokalaşma olduğunun, fotoğrafın ise üretilmiş, üzerinde çalışılmış, belli bir imaja yönelik manipülatif bir kare olduğunun anlaşılacağını savundu. Manipülasyonun kim tarafından yapıldığı sorusuna Arslan, “Onu ben bilemem. Siz gazetecisiniz. Araştırırsınız, siz bulursunuz” diye yanıt verdi. Törenin canlı yayınlandığını vurgulayan Arslan, şunları söyledi:

“Törende Sayın Cumhurbaşkanı ile normal bir tokalaşma ve arkasından bu tür manipülatif bir karenin maksatlı şekilde, özenle seçilmiş şekilde servis edilmesi olayı var. Ben bunu şahsıma ve Sayın Cumhurbaşkanına yönelik haksızlık olduğunu düşünüyorum. Özellikle de şunu ifade edeyim, şahsıma karşı bir hakaret, Sayın Cumhurbaşkanına da haksızlık. Anayasa Mahkemesi başkanı olarak ve daha önce de meslek hayatımın hiçbir döneminde, Allah’tan başka hiçbir gücün önünde eğilmedim, eğilmem de. Bir kere bunu net bir şekilde ifade edeyim. Bunun aksine ne görürseniz inanmayın. Ve o fotoğraf da bunun aksini göstermeye çalışan bir imaj çalışması. Siz daha iyi bilirsiniz bu konuları. Bir kadraj oyunu bana göre. Videoyu izlediğinizde bunu daha rahat görebilirsiniz.

CUMHURBAŞKANINA SAYGI DEVLETE VE MİLLETE SAYGININ GEREĞİ

Fakat şunu da ifade edeyim, Cumhurbaşkanına saygı meselesiyle yargı bağımsızlığının bir ilgisi yok. Dünyanın her tarafında cumhurbaşkanları, devlet başkanları devleti ve milleti temsil ederler. Bizim anayasamıza göre de Sayın Cumhurbaşkanı devletin başı ve Türk milletinin birliğini temsil eden bir kişidir. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanına saygı benim anlayışıma göre devlete ve millete saygının bir gereğidir. Ama bunu eğilme gibi veya esas duruş gibi negatif kavramlarla ifade etmek, her şeyden önce Anayasa Mahkemesine karşı büyük bir haksızlık, kurumun temsilcisine, başkanına yönelik büyük bir haksızlık olarak kabul ediyorum. Böyle bir şey söz konusu değil.

YORUMLAR SPEKÜLATİF

Cumhurbaşkanı ile nasıl bir ilişki içinde olunması gerektiğini bilecek kadar mesleki tecrübeye sahibim. 30 yıldır anayasa hukukunun teorisi ve pratiği içindeyim. Dolayısıyla yargı bağımsızlığının ne olduğunu, Cumhurbaşkanına saygının ne olduğunu bilecek birikime ve tecrübeye sahip bir kişiyim. İlk kez de böyle bir törene katılmıyorum. Daha önce de katıldık. Bunun dışındaki her türlü haber, yorum, görüntü, tamamen spekülatiftir.”

HDP’LİLERLE TUTUKLU VEKİLLERİN BAŞVURUSUNU GÖRÜŞTÜK

Bir gazetecinin, “HDP’lilerin bir eylemi gerçekleşti AYM’de. Onlarla bir görüşmeniz de oldu. Nedir efendim durum?” sorusu üzerine Arslan, HDP’nin tutuklu milletvekillerinin başvurularıyla ilgili görüştüklerini, HDP’li milletvekillerinin taleplerini ilettiklerini, kendilerinin de prosedürü anlattığını belirtti. Tutuklu milletvekilleri konusunun ne zaman gündeme alınacağı sorusu üzerine Arslan, bunun önceden bilinmesinin mümkün olmadığını, raportörlerin raporlarını tamamladığında ve bölüm başkanlarına teslim ettiklerinde gecikmeksizin gündeme alındığını bildirdi. Arslan, “Dolayısıyla şu anda diğer başvurularda olduğu gibi tutuklu milletvekillerinin başvurularında da süreç devam ediyor” dedi. Bir gazetecinin, “Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal kararlarına dayanarak ‘zaten emsal bir karar varken bu kadar beklenmesi niye’ şeklinde eleştiri var o konuda” sözlerine karşılık Arslan, her bir bireysel başvurunun kendi içinde özel bir başvuru olduğunu ve özel olarak değerlendirilmeyi hak ettiğini vurgulayarak şöyle dedi:

“Tamamen değer yargısından bağımsız olarak belki takip etmişsinizdir. Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal başvurusu Anayasa Mahkemesinde bir yılın üzerinde bir süre içerisinde sonuçlandırıldı. Gecikmeden bahsediliyor ama Anayasa Mahkemesi’nin geçtiğimiz adli yıl veya anayasa yılı içerisindeki iş yükünü, dava yükünü düşündüğünüzde ben şahsen böyle bir gecikmenin olduğunu düşünmüyorum.”

ASLA SÖZ KONUSU DEĞİL

Bu hafta içinde bir görüşme gerçekleşip gerçekleşmeyeceği yönündeki soru üzerine de Arslan, bu hafta devamsızlık nedeniyle milletvekilliği düşürülen milletvekillerinin başvurusunun görüşüleceğini, gündem maddesinin tutuklulukla ilgili olmadığını belirtti. Bir gazetecinin, “HDP milletvekillerinin dosyasıyla ilgili olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Anayasa Mahkemesi bunu görüşecekti ama bir telefon geldi, görüşmekten vazgeçti’ şeklinde bir iddiada bulundu. Böyle bir görüşme yapılıp ertelenmesi gibi bir gelişme oldu mu?” sorusuna Arslan, “Hayır, böyle bir şey asla söz konusu değil, zaten olamaz da. Anayasa Mahkemesinde bir karar verildiğinde bu karar en kısa sürede açıklanır. Bu tür haberleri biz de okuduk, değerlendirmeleri gördük. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Henüz bir karar verilmiş değil. Karar verildiğinde merak etmeyin en kısa sürede bu açıklanır. Sizin de bundan haberiniz olur” dedi.

İPEK: 3 BİN KİŞİ TAHLİYE OLDU

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, son çıkarılan OHAL KHK’sı kapsamında 3 bin kişinin tahliye edildiğini, FETÖ tutuklamalarının 50 bini aşmasının ardından doluluk sorununu aşmak için yeni cezaevlerinin yapımının süratle tamamlanacağını söyledi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de, FETÖ’cülere tek tip kıyafetle ilgili çalışmanın tamamlanmadığını ve devam ettiğini söyledi.

"GÖRÜNTÜLERİ WEB SAYFAMIZA KOYDUK"

Arslan, “O fotoğraf gerçeği yansıtmıyor. Üzerinde çalışılmış, kadraj oyunuyla manipülasyonun çirkin bir örneği. Peki, ‘gerçek nedir?’ diye sorarsanız, biz 31 Ağustos itibariyle o görüntüleri web sayfamıza koyduk. O videoyu izlediğinizde zaten normal bir tokalaşma olayı olduğunu, ama o fotoğrafın üretilmiş, üzerinde çalışılmış, belli bir imaja yönelik bir kare olduğunu anlarsınız.

O törende Sayın Cumhurbaşkanıyla normal bir tokalaşma, ardından da bu tür menipülatif bir karenin maksatlı bir şekilde servis edilmesi olayı var. Ben bunu şahsıma ve Sayın Cumhurbaşkanına yönelik bir haksızlık olduğunu düşünüyorum. Şahsıma karşı bir hakaret, Sayın Cumhurbaşkanına da haksızlık. Ben Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak ve daha öncede mesleki hayatımın hiçbir döneminde Allah’tan başka hiçbir gücün önünde eğilmedim, eğilmemde. Bunun aksine ne görürseniz inanmayın. O fotoğrafta bunun aksini göstermeye çalışan bir imaj çalışması, bir kadraj oyunu mevcut” diye konuştu.

AYM Başkanından o fotoğrafa açıklama

 

AYM Başkanından o fotoğrafa açıklama

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle