Gündem Haberleri

  Aylığı 250 YTL

  Yaşar ANTER, DHA
  26.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın cennet koylarından Mandalya Körfezi’nde 1. derece SİT, denize sıfır 7 dönüm arazi, aylığı sadece 250 YTL’ye kiraya verildi. 10 yıllığına Hayrettin Barbaros Günay’a kiralanan ve bir yarımadayı andıran arazide 300 yıllık tarihi han, hububat deposu olarak kullanılan bir bina ve antik surlar bulunuyor.

  TÜRKİYE’nin cennet koylarından Mandalya Körfezi’nde, köy tüzel kişiliğine ait, denize sıfır 7 dönüm arazi, içinde tarihi binalarıyla birlikte aylığı sadece 250 YTL’ye ve 10 yıl süreyle İstanbullu işadamı Hayrettin Barbaros Günay’a kiralandı. Muğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı Meşelik Köyü’nde, Mandalya Körfezi’nin en güzel koylarından biri olan Kuyucak Koyu’nda küçük bir yarımadayı andıran arazide, 300 yıllık tarihi han, hububat deposu olarak kullanılan bir bina ve antik surlar da bulunuyor.

  1. DERECE SİT

  Üç tarafı denizle çevrili, arkası çam ağaçlarıyla kaplı arazinin Meşelik Köyü Muhtarı Tahir Saylak tarafından, 20 Ocak 2006 tarihinde yapılan sözleşmeyle yıllığı 3 bin YTL’den kiraya verildiği anlaşıldı. Birinci derece doğal SİT bölgesi olan arazideki han ve depo binasının restore edilerek disko, restoran, kafeterya ve su sporları merkezine /images/100/0x0/55eb074ef018fbb8f8a6573bdönüştürüleceği belirtildi. Tesislerin turizm sezonuna yetiştirilmesi için hemen çalışmalar başlatılırken, denizde de dolgu başladı.

  GELECEK BELİRSİZ

  Sözleşmeye göre, 10 yıllık kira süresi bitiminde, yine işletmeciye öncelik tanınacağı, işletmenin köylünün kullandığı sudan kullanacağı ve aynı parayı ödeyeceği belirtilirken, tesis üzerine yapılacak yatırımların ne olacağı, kira süresi bitiminde muhtarlığa devredilip devredilmeyeceği yönünde bir açıklama yer almadı.

  Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü ve Seçkin Emlak’ın yöneticisi Ayhan Karahan şöyle konuştu:

  ÇADIR FİYATI

  "Rakamı duyunca kulaklarıma inanamadım. Çadır fiyatı. Büyük şok yaşadım. Devleti temsil eden muhtar eliyle yapılan, peşkeş ve ranttan başka bir şey değil. Bu arazinin değeri milyon dolarla ölçülemez. Muhtarlık burayı sosyal tesis yapıp köye gelir elde edebilir veya bir sivil toplum kuruluşuna kiralayabilirdi. Emlakçılarla görüşülseydi köye yardımcı olunurdu. Benzer bir arazinin kira değeri yıllık en az 350- 500 bin Euro arasında değişir. İki hafta önce daha kötü şartlara sahip 4 dönümlük şahıs arazisini yıllığı 300 bin Euro’ya kiraya verdik. Ayrıca maliye bu tesisin sahilinde yapacağı dolgu alanından en az 20 bin YTL kira bedeli alır. Kiralanmada kamu yararı gözetilmediği için ve devlet zarara uğratıldığı için dava açıp kiralamanın iptalini isteyeceğiz."

  MUHTAR: MEZBELELİK

  Araziyi kiraya veren Meşelik Muhtarı Tahir Saylak ise kiralamanın ihale usulü ile yapıldığını ve sadece 4 kişinin ihaleye katıldığını, en iyi teklifi İstanbullu armatör Hayrettin Barbaros Günay’ın vermesi üzerine sözleşmeyi yaptıklarını belirtti. Saylak, "Yıllardır mezbelelik halde duruyordu. Ekonomik gücümüz olmadığı için muhtarlık olarak bir tesis yapamadık. Şarapçılar ve fuhuş yapanların kullanması nedeniyle çevre halkı da şikayet ediyordu. Bu nedenle araziyi bize tarihi binalara ve denize, yola 400 bin YTL yatırım yapma sözü veren, ancak sözleşmeye bunu yazmaya gerek görmeyen Hayrettin Barbaros Günay’a kiraladık. Milas Kaymakamı’nın da olurunu aldık" diye konuştu.

  İnşaata başladılar

  HALEP çamı ormanıyla kaplı koyda, özellikle Fransız, Alman ve İngiliz turistler yaz aylarında yelken, sörf sporları yapıyor, yatlar da konaklıyor. Pırıl pırıl deniziyle tanınan, olta balıkçılarının uğrak yeri Kuyucak Koyu’nda yakın zamanda 800’er yataklı iki tatil köyü yapımı da planlanıyor. Koyda, çadır fiyatına kiralanan, minik bir yarımada görünümündeki arazi ise Salih Adası ve İkizadalar manzaralı. Köyün arazisini kiralayan şirket, öncelikle tarihi han binasını restore ettiriyor ve yarımadaya ulaşımı kolaylaştırmak için, arazi içindeki köy yolunu düzeltiyor. Tarihi binanın hemen önünde, yaklaşık bin 500 metrelik alanda da ahşap iskele yapımı için denizde beton dolgu yapılıyor. Tesislerin tamamlanmasıyla, sahilin halkın kullanımına kapanacağı belirtiliyor.

  Kaymakama emir verdim araştırıyor

  Arazinin kiralandığını DHA muhabirinden öğrenen Muğla Valisi Temel Koçaklar ise çok şaşırdığını ifade ederek, "Devlet ve kamu arazilerinin çok yerinde ve değerinde değerlendirilmesi gerekir. Acil araştırma yapılması için Milas Kaymakamı’na talimat veriyorum, kısa zamanda konu ile ilgili açıklama yapacağım" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı