Gündem Haberleri

  Ayıptır utansınlar

  Okan KONURALP/ANKARA-ANTALYA
  15.11.2009 - 00:38 | Son Güncelleme:

  9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara’da gazetecilerin sorularını yanıtlarken şunları söyledi:

  “Türkiye, kendisine yakışmayan çok büyük bir ayıbın içinde. Türk vatandaşı medeni icatların en önemlisi olan telefon gibi bir vasıtayı kullanmaktan korkar hale gelmiştir. Türkiye’yi bu hale getirenler utansın. Türkiye bir korku bulutunun altında. ‘Acaba konuştuğum laf kayda geçer de hakkımda takibat yaparlar mı’ diye iki kişi birbiriyle konuşurken korku içerisindedir. Devletin kurumları, yargı organı da birbirini dinler hale getirilmiştir. Bu ayıptır, büyük ayıptır, böyle ülke olmaz.”
  Demirel, “Islak imza tartışmaları”nın sorulması üzerine de, ”Anladık kardeşim, sen onu gene tartış ama sen hür, demokrat bir ülkesin. Her gün demokrasi dersi veriyorsunuz, insanlar birbiriyle konuşmaktan korkuyor. Niye? Çünkü mahkemelere insanların konuştuğu şeyleri delil olarak çıkarıyorsunuz, uyduruk şeyleri. Böyle şey olmaz” dedi. “Sayın Başbakan’ın 6 yıl dinlenildiği ortaya çıktı” diyen bir gazeteciye de Demirel, “O da ayıp. O 6 yıl dinlenilme başkasını dinleme hakkını vermez ki kişiye. Ayıptır, ayıp” yanıtını verdi.
  Demirel, daha sonra gittiği Antalya’da Ticaret ve Sanayi Odası’nda şunları söyledi: “Askeri dönemlerde bile böylesi yaşanmadı ki, biz askeri dönemleri iyi biliriz. Bu kadar korkulan bir dönem yaşanmadı. Böyle devirleri uzun süre yaşatmak mümkün değildir. Herkesin vakt-i saadeti var. Bu değişim de halkın oyuyla olur. Bunun dışında kimseye bir şey tavsiye etmedim. Ama şimdi bir şey tavsiye ediyorum, sandık önünüze geldiği zaman bu kadar şikayete rağmen icabını yapmazsanız, o zaman zulmü hak ediyorsunuz demektir.”
  Bir ülkede herkes devlet düşmanı, rejim düşmanı olabilir mi? Bir ülkenin savcısı, rejim düşmanı olur mu, bir ülkenin Yargıtay’ı rejim düşmanı olur mu? Ya da kontrol edemediğiniz insanların telefonlarını dinleyip onları mahkemelere sonra da cezaevlerine taşırsanız o telefon neye yarar? Zulme yarar! Bunlar zulümdür. Ben ülkemde gördüğüm rahatsızlığı içime sindiremiyorum.”

  En şeker poz

  DOKUZUNCU Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, diyabet hastalarının beslenmelerine önem vermesi gerektiğini belirterek, ‘’Disipline uyarsanız şeker korkulacak bir şey değildir ama uymazsanız korkulacak bir şeydir’’ dedi. Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde düzenlenen toplantıya katılan Demirel, kişilerin kendi sağlıklarını korumalarının önemine işaret etti. Kendisinin 29 yıldır diyabet hastası olduğunu, buna rağmen hâlâ günde 12 saat çalışabildiğini anlatan Demirel, ‘’Bunu övünmek için söylemiyorum. İçinde bir öğüt var. Diyabetin icap ettirdiği disipline uyarsanız hasta değilsinizdir’’ dedi. Demirel’e toplantıya katılımından dolayı bir plaket verildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı