GeriGündem ‘Ayıp’ mahkemelik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Ayıp’ mahkemelik

Kimsesiz çocuklar için dans edip, para toplarken gözaltına alınan çocuk yaştaki kızların, bu kezde eyleme izinsiz devam ettikleri gerekçesiyle ifadeleri alındı. Toplanan paraya el konurken, bir çocuk için takipsizlik kararı verildi. Adli Tabip'ten, ‘Bu suçu işleme bilincine sahip olmadıkları’ raporu verilen diğer çocuklar ise çocuk mahkemesine sevkedildi.

Kimsesiz çocuklara yardım amacıyla dans ederek para toplarken gözaltına alınan ‘Dansçı kızlar’, izinsiz para toplamaya devam ettikleri gerekçesiyle bu kez aileleriyle birlikte savcılıkta ifade verdi.

Soruşturma devam ederken dansçı kızlardan 11 yaşındaki B.K. ve kardeşi 14 yaşındaki G.K. 12 yaşındaki A.Ü. ile gruba yeni katılan 13 yaşındaki T.Y. cumartesi günü Karşıyaka Sümerbank önünde dans ederek para topladıkları iddiasıyla tutanak hazırlandı.

Dansçı kızların topladıkları ileri sürülen 6 milyon 515 bin liraya da el konuldu. Bu kez karakola götürülmeyen çocukların ailelerine haber verilerek, savcılığa gelerek ifade vermeleri istendi.

Karşıyaka Adliyesi'ne gelen B.K, G.K. A.Ü ve T.Y, işlemler için beklerken de Adliye koridorlarında dans etti. B.K. için yaşı küçük olduğu gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi. Diğer 3 kız Adli Tabip'e gönderildi.

Adli Tabip'e gönderilirken, bileklerinin iç kısımlarına mühür vuruldu. Adli Tabip tarafından muayene edilen çocuklara yaşları nedeniyle, ‘Bu suçu işleme bilincine sahip olmadıkları’ raporu verildi.

Cumhuriyet Savcısı Ekrem Teker tarafından ifadeleri alınıp serbest bırakılan 3 çocuk ile ilgili dosya çocuk mahkemesine gönderildi.

ARTIK KONU KAPANSIN

B.K ve G.K kardeşlerin babası Cumhur Kaplan, ‘‘Çocuklarımız dans etmek istiyor, suç işlemek gibi bir amaçları yok. Artık bu konunun kapanmasını istiyoruz’’ dedi.

İzmir Barosu tarafından görevlendirilen avukat Şehnaz Tarakçı da, ‘‘2860 sayılı yasa gereği çocuk mahkemesinin muhtemelen tedbir ya da para cezası uygulama kararı vereceğini sanıyoruz. Evrak gittikten sonra çocuklar ve aileleri duruşmaya çağrılacak’’ diye konuştu.

Adliyede de dans ettiler

Dansları olay yaratan kızlar ifade için gittikleri Karşıyaka Adliyesi'nin koridorlarında da dans etmeyi sürdürdü. Savcıya ifade vermek için saatlerce koridorda bekleyen çocuklar vatandaşların ve adliye görevlilerinin şaşkın bakışları altında, Başsavcı'nın odasının önünde dans etti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle