Gündem Haberleri

  AYiM kaldırılmayacak yetkisi tırpanlanacak

  ANKARA
  04.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ihraç edilenlerin tekrar göreve gelmesi, askeri yargının yeniden yapılanması gibi maddeleri içeren 84 maddelik tasarının Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını söyledi.

  Tasarıda üç generale terfi kararı nedeniyle Hükümet’in tepkisini çeken Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) kaldırılmadı, bunun yerine yapısında bazı değişikliklere gidildi. Buna göre AYİM’in görev alanı sınırlandırılacak. Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararına paralel olarak askeri mahkemelerde hakim olmayan subay üyeler de çıkarılacak.
  Yeni düzenleme alanları
  Anayasa değişikliğine paralel olarak tasarıda Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları’nın Yüce Divan’da yargılanması konusu da ayrıntılı şekilde düzenlendi. TSK’dan ihraç edilenlere de orduya geri dönüş yolu açıldı. HSYK Kanunu’nda öngörülen modele benzer şekilde TSK’dan ihraç edilenler önce idareye başvuracaklar. TSK’da çalışma vasıflarını yitirmemiş olanlar yeniden görevlerine dönebilecekler. Dönüş talebi reddedilenler de yargıya başvurabilecek.
  Dün düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Cemil Çiçek şunları söyledi: “İmzaya açtığımız bir başka kanun tasarısı var. Askeri alanla ilgili tasarıyı benimsedik. Bununla getirilen bir kısım değişiklikler var. Bunlar da askeri hakimlerle ilgili, mahkemelerin işleyişi ile ilgili, bunların askeri hakimlerin sicilleri, birinci sınıf olma şartları, özlük hakları, disiplin cezaları ve bu cezalara karşı idari ve yargı yolları, soruşturma ve kovuşturma usulleri, askeri yüksek yargı organları üyeliklerine ve bazı görevlerin seçilme şartları, askeri yargının görev alanı gibi hususlarda düzenlemeler getirmektedir. Bu düzenlemeleri yaparken bir taraftan son değişiklikler dikkate alınmış öbür taraftan da bu alanda daha evvel çıkarmış olduğumuz yasa Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Oradaki gerekçeler de dikkate alınarak bu paket yasa hazırlanmıştır.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı