GeriGündem Aygün: "Saldırı kabul edilemez"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aygün: "Saldırı kabul edilemez"

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ile Oda Meclisi Başkanı Nurettin Gürgür, İsrail'in, Gazze'ye insani yardım götüren sivillere yönelik yaptığı silahlı saldırıyı sert bir dille kınadı. Aygün ile Gürgür, İsrail'in, tek amacı barış olan sivillere, uluslararası hukuka aykırı olarak silahlı saldırıda bulunmasının kabul edilemez olduğunu bildirdiler.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Aygün ve Oda Meclisi Başkanı Nuri Gürgür tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, İsrail'in, tek amacı barışa katkı yapmak olan sivillere, tüm uluslararası hukuk kurallarına aykırı olarak silahlı saldırı düzenleyip, kan dökmesinin kabul edilemez olduğu bildirildi.
Çok zor durumdaki Gazze halkına insani yardım ulaştırmaya çalışan ve aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu gemiye silahlı saldırı düzenlemenin insanlık dışı bir davranış olduğu belirtilen açıklamada, “İsrail'in barışçı girişimleri böylesine sert müdahalelerle bastırması, Ortadoğu'daki barış girişimlerine yapılmış en büyük darbedir. İsrail'in bu insanlık dışı davranışını şiddetle kınıyoruz. Hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” denildi.

Açıklamada, hükümete, İsrail'e karşı uluslararası hukukun gereklerini yerine getirilmesi hususunda her türlü girişimi yapma çağrısı yapılarak şöyle denildi:
“İsrail uluslararası sularda seyreden gemilere silahlı müdahalede bulunarak uluslararası hukuku çiğnemiştir. Üstelik bu saldırıyı orantısız güç kullanarak, savunmasız sivillere karşı düzenlemiştir. Ondan fazla insanın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan bu saldırıyı yapan İsrail'in, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası kurullarda acilen yargılanması ve cezalandırılması hukukun gereğidir. İnsanlık, hukuk ve adalet gibi evrensel değerlere meydan okuyan ve kaba gücü egemen kılmaya çalışan saldırgana hak ettiği cevabı vermediği takdirde dünyada ve bölgede barış ve huzurun kurulması mümkün olmayacaktır.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle