Gündem Haberleri

  Aydıner, Şemdinli Komisyonu'na konuştu

  A.A.
  14.02.2006 - 18:04 | Son Güncelleme:

  Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova'da meydana gelen olayları araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner'i dinledi.

  AK Parti Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu başkanlığında toplanan komisyona bilgi veren Aydıner, Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova'daki olayların yargılama sürecinin devam ettiğini belirterek, olaylara ilişkin bir bilgi sunmadığı öğrenildi.

  Aydıner, terör örgütü PKK, Hizbullah ve El Kaide militanlarınca yapılan eylemler hakkında komisyona bilgi verdi.
  Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu ve yakın çevresinin İran'ın Kum kentinde eğitim gördüğünü bildiren Aydıner, bu kişilerin Türkiye'ye döndükten sonra terör örgütü El Kaide ile aralarında alan mücadelesi yaşandığını belirtti.
  Hizbullah'ın yaptıkları eylem ve cinayetleri üstlenmediğini anlatan Aydıner, Beykoz operasyonunda bu örgütün zayıflatıldığını vurguladı.

  Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının ardından PKK'nın duraklama dönemine girdiğini belirten Aydıner, örgütün 1 Haziran 2004 tarihinden itibaren hızlı eylem sürecine giriştiğini söyledi. Aydıner, terör örgütü PKK'nın daha çok bombalama ve mayınlama eylemlerinde bulunduğuna dikkati çekti.

  2005 yılında Hakkari'de 116, Türkiye genelinde ise 1300 terör eylemi gerçekleştirildiğini kaydeden Aydıner, 2004 yılına oranla terör olaylarında yüzde 27 oranında artış olduğunu bildirdi. Komisyon, bir sonraki toplantısında Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova'daki bürokratları dinleyecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı