Gündem Haberleri

  Aydın Doğan Yurdu kızlarının başarısı

  Turgay İPEK/ERZURUM, (DHA)
  30.07.2007 - 14:45 | Son Güncelleme:

  MİLLİYET Gazetesi'nin kız çocuklarının okula kazandırılması amacıyla başlattığı ‘Baba Beni Okula Gönder’ kampanyası kapsamında geçen yıl Aydın Doğan Vakfı tarafından yaptırılan Erzurum Nene Hatun Kız Lisesi bahçesindeki Aydın Doğan Kız Öğrenci Yurdu'nda kalan 34 lise son sınıf öğrencisinden 33'ü ÖSS'yi kazandı.

  Avrupa standartlarında bir yurda kavuşan kız öğrenciler, 2006- 2007 öğretim yılında üstün başarı göstererek aldıkları takdir ve teşekkür belgelerini kendilerini sıcak bir yuvaya kavuşturan Doğan Ailesi'ne hediye etmişti. Erzurum'un en eski eğitim kurumlarından biri olan Nene Hatun Kız Lisesi'nin en üst katında, sınıftan bozma odalardaki yatakhanelerden çıkarak okul bahçesine yaptırılan modern bir yuvaya giren 120 yatılı kız öğrenci, okul hayatından sonra ÖSS'de de büyük bir başarıya imza attı.

  Öğrencilerin değişimle birlikte tümünün takdir ve teşekkür aldığını belirten Nene Hatun Kız Lisesi Müdürü Cevat Topu, kızların bu başarıyı üniversite sınavlarında da gösterdiğini söyledi. Çevre il, ilçe, köy ve mezradan gelerek Aydın Doğan Kız Öğrenci Yurdu'nda kalan kızların artık her türlü olanağa sahip olduğunu vurgulayan Müdür Cevat Topu, şöyle konuştu:

  “Aydın Doğan sayesinde öğrencilerimiz modern bir yurda sahip oldu. Öğrencilerimiz için Aydın Doğan Kız Yurdu dönüm noktası oldu. Çağdaş bir yurda kavuşan öğrencilerden karnesinde zayıf not alanlar bile takdir ve teşekkür almayı başardı. Ardından üniversite sınavlarına giren 34 öğrenciden 33'ü, ÖSS'de fakülte tercih edebilecek barajı geçti.

  Bir öğrencimiz de sağlık nedenlerinden dolayı iyi hazırlanamamıştı. Önümüzdeki yıl bu başarının yüzde yüz olacağına inanıyorum. Kızlarımızı sıcak yuvaya kavuşturanlara teşekkür ediyorum. Pansiyon olarak kullandığımız 10 odayı, yurt hizmete girdikten sonra sınıfa dönüştürdük. 2007- 2008 öğretim yılında yeni açılan sınıflar sayesinde 400 öğrenci daha fazla alacağız. Böylece okuyan kız öğrenci sayısını 1835'e çıkacak.

  Yatılı okuyan öğrencilerimiz, yeni yurt sayesinde huzura kavuştu. Yurtla birlikte eğitime kalite geldi. Yurda yeni alacağımız kızların da başarılı olacaklarına inanıyorum.”

  Aydın Doğan Vakfı yöneticilerinin kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadığını belirten Nene Hatun Kız Lisesi Müdürü Cevat Topu, “Yurdu teslim aldıktan sonra Aydın Doğan Vakfı bizimle olan bağlantısını hiçbir zaman koparmadı. Ayda birkaç kez arayıp isteklerimizi soruyorlar. Sadece yurdun değil okulun ne eksiği varsa, onlar da anında gideriliyor. Türkiye'de her zengin işadamı Aydın Doğan gibi eğitime el atarsa bu eğitim problemi ortadan kalkar. Aydın Doğan'ın Nene Hatun Kız Lisesi öğrenci yurdunu yaptırmasından sonra genç kızlarımızı hayatı yüzde 100 değişti diyebilirim. Geçen Mayıs ayında Sarıkamış ve Erzurum'daki yurtlarda kalan 46 kız öğrenciyi uçakla İzmir'e tatile götürdüler. Bu öğrenciler hayatlarında ilk kez uçakla tanıştı ve denizi, İzmir'i gördüler. Öğrenciler Aydın Doğan'ı kendileri manevi babaları olarak görüyor” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı