Gündem Haberleri

  Ayda 40 milyona evinize güvenlik sistemi kurabilirsiniz

  Emre ERDOĞAN
  25.02.2005 - 01:12 | Son Güncelleme:

  Hırsızlık olaylarının artmasıyla, ev tipi güvenlik sistemlerine duyulan ihtiyaç da arttı. En basitinden, parmak izini bile okuyan en karmaşık sistemlere kadar piyasada pek çok alternatif mevcut. Aylık abonelikle çalışan güvenlik firmaları da var. Eğer daha ucuz bir sistem düşünürseniz, Tahtakale’de 1 YTL’ye kapı ve cam alarmı bulabiliyorsunuz.

  Hızla artan hırsızlık olayları, güvenlik sistemi satışlarını artırdı. Bu yılın sadece ilk iki ayında yapılan satışlar, geçen yılın rakamlarına yaklaştı bile. Genellikle işyerlerinde kullanılan yüksek teknoloji güvenlik sistemleri evlere de uyarlanmaya başladı.

  Ev tipi koruma sistemlerinin pek çok modeli var. Bunlardan biri parmak izi teknolojisi adını taşıyor. Biometrik parmak izi teknolojisi adı verilen sistemi, Türkiye’de pazarlayan şirketlerinden biri de İlde İletişim. Bu sistem mevcut ev kapısına monte ediliyor. Kapıyı ancak parmak izini okutarak veya şifreyle açabiliyorsunuz. Biometrik parmak izi teknolojisi sadece ev kapınızı koruyor. Giriş katlarda oturanlar için yeterli değil, çünkü bu evlerin camlarının da korunması gerekiyor. Ancak yüksek katlarda oturuyorsanız, kapınız için güvenli bir sistem.

  KAPI SİZİ PARMAK İZİNDEN TANIYOR

  Bu sene başında Türkiye’ye gelen sistem, eski parmak izi teknolojilerinden farklı çalışıyor. Eski sistemde parmak izinin fotokopisi çekilirken, yeni sistem parmak izindeki statik elektrik ve sıcaklığı algılıyor. Böylece parmak izinin kopyası alınsa bile kapı açılmıyor. Ayrıca sistem parmağın canlı olup olmadığını da anlayabiliyor. Kapınıza 15-20 dakikada takılabilen aleti, klasik anahtar sistemiyle paralel kullanabiliyorsunuz. Böylece hem parmak izini girip, hem de anahtarınızı kullanıp iki katlı bir güvenlik oluşturabilirsiniz. İsterseniz klasik anahtarınızı iptal edip, sadece yeni teknolojiyi deneyebilirsiniz. Parmak izi sistemi evinizde ana bir güvenlik sistemi ile beraber çalışabiliyor.

  Sistem kurulduktan sonra parmak izini kendiniz alıyorsunuz. Sisteme girilen ilk beş parmak izi, yönetici konumunda oluyor. Yöneticiler kişileri sisteme ekleyip çıkartabiliyor. Hangi parmakla giriş yaptıysanız onu kullanmanız lazım. Sistem otomatik modu sayesinde, kapı kapandıktan üç saniye sonra kilitleniyor. Alarmın pili yüzde 80 azaldığında kullanıcıya haber veriyor. Sadece parmak izi girilen sistemin fiyatı 620 Euro. Parmak izi artı şifre girilen sistemin fiyatı ise 700 Euro.

  Evinize profesyonel bir güvenlik sistemi de kurabilirsiniz. Bu alanda hizmet veren pek çok şirket var. Bunlardan biri de Pronet Güvenlik Sistemleri. Şirketin özelliği, müşterilerine abonelik sistemi kurması. Pronet’in İstanbul’da toplam 10 bin abonesi var. Alarmı açtığınız anda cam ve kapıda bulunan sensörler devreye giriyor. Aboneden alarm geldiği an merkezden görülüyor ve hemen polise haber veriliyor. Pronet, valilik ve emniyet müdürlüğünden onaylı, alarm haber alma merkezine sahip.

  Tüm evlerde uygulanabilen bu sisteme, ayda 30 dolardan başlayan fiyatlarla abone olunuyor. İlk montajda 70 dolar alınıyor. Eğer yüksek katlarda oturup, sadece kapınıza sensör taktırmak istiyorsanız, ayda 30 dolar veriyorsunuz. Alt katlarda camlara da sensör takılması gerektiğinden fiyatlar 30-45 dolar arası değişiyor.

  Evin durumuna göre farklı sistemler kuruluyor. Mesela evde bir hayvan besliyorsanız, belli kiloya kadar algılamayan sensörler takılıyor. Böylece siz evde yokken ve alarm devredeyken, kediniz dolaştığından boş yere panik yaratılmıyor.

  Kurulan sistemde ana alarm beyni, şifre paneli, ana kapı manyetik kontak (sensör), hareket dedektörü, ev içi ve dışı sirenler bulunuyor. Sensörler bir hareket algılarsa üç dakika çalıp, merkeze sinyal gönderiyor. Sensörler hálá hareketi algılarsa çalmaya devam ediyor. Merkez sensörlerden sinyal gelince haber vermek istediğiniz kişilere telefon ediyor. Birçok sensörden sinyal gelince, merkez polise haber veriyor. Bu sisteme isteğe bağlı olarak kamera, parmak izi okuyucu ve görüntülü kapı telefonu da ekletebilirsiniz. Tek kamera fiyatı 150 dolardan başlıyor. Görüntülü kapı telefonu 250-800 dolar arası fiyatlarla satılıyor. İstediğiniz an sistemi iade edebiliyorsunuz. Keşif ücretsiz.

  Profesyonel güvenlik hizmeti veren şirketlerden biri de Tepe Güvenlik. Tepe Güvenlik’te abone sistemine isterseniz üye oluyorsunuz. Ya da sadece sitemi taktırabilirsiniz. Kablolu ve kablosuz kurulabilen sistemin fiyatı alt katlarda artıyor. Kapı ve cama sensörler kurulurken, evin içine hareket sensörleri ve alarm konuyor. Sadece kapıya dedektör taktırırsanız fiyat 200-350 dolar arasında değişiyor. Aboneliği tercih ederseniz fiyatı yıllık 130 dolar. Abone olursanız merkezden evinizdeki sistem takip edilebiliyor. Tepe Güvenlik de valilik ve emniyetten onaylı.

  BİR LİRAYA KAPI VE CAM ALARMI

  Tahtakale’de 1-5 YTL arasında değişen fiyatlarla satılan alarmlar da var. Cihazın çalışma prensibi gayet basit. İki parça satılan alarm, mıknatıs etkisiyle birbirinden uzaklaşınca çalmaya başlıyor. Bir parçasını cam ve kapıya takıyorsunuz. Diğer parçayı da kapının veya camın pervazına. Unutmayın her iki parça da aynı hizada bulunmak zorunda. Aletin arkasında yapışkan bir bölüm bulunuyor. Piyasada dört farklı tipte satılan alarmların bazılarında ses şiddeti ayarlanabiliyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı