Gündem Haberleri

  Ayasofya'nın tapusu bulundu

  Sultan Uçar
  10.05.2010 - 10:47 | Son Güncelleme:

  Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yaptığı araştırmada Fatih Sultan Mehmet’in 1453’te İstanbul’u fethettikten sonra Ayasofya’yı kendi üzerine mal varlığı olarak geçirdiği ortaya çıktı

  Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, devletin tapu kayıtlarında Ayasofya’nın tapusunu bulduklarını açıkladı. Yusuf Beyazıt, Ayasofya’nın malvarlığının “Ebulfetih Sultan Mehmet” adına olduğunu kaydederek“Orijinal tapuya ilk kez ulaştık. Çok heyecanlandık” dedi. Ayasofya’nın asırlardır süren tartışmaların aksine, tarihte iddia edildiği gibi, hiçbir zaman Hz. İsa, Hz. Meryem ya da Kutsal Ruh gibi “Nam-ı Müstear” veya “Nam-ı Mevhum” denilen, şu anda hayatta olmayan ruhani varlıklar üzerine kayıtlı olmadığı da orijinal tapu kaydının ortaya çıkmasıyla kesinleşti.Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt şunları söyledi: “Ayasofya’nın, Fatih Sultan Mehmet Vakfı’na ait olduğuna dair orijinal tapusunu bulduk. Bu çalışma sırasında habersiz olduğumuz 27 bin gayrimenkulümüze de bu araştırma sırasında ulaştık. Bu tapu kayıtlarından biri de Ayasofya ile ilgiliydi. Tapuda mal varlığı kaydı, ‘Ebulfetih Sultan Mehmet’ adına görülüyor.”

  Ayasofyanın tapusu bulunduAyasofyanın tapusu bulundu

  VAKIF DA KURMUŞ

  Habertürk'ün haberine göre Fatih Sultan Mehmet Vakfı’nın Fatih  Sultan Mehmet’in isteğiyle, Ayasofya’nınihtiyaçlarını karşılamak için kurulduğu da belirlendi. Fatih Sultan Mehmet, vakfa akar olarak da İstanbul’un Okmeydanı semti dahil şehrin muhtelif yerlerindeki 2 bin gayrimenkulü bıraktı. Fatih’in “Ayasofya Vakfıyesi”ndeki 2 bin gayrimenkulün tespit edilmesi için de çalışma başlatıldı.,

  TARİHÇİLER NE DİYOR?

  /images/100/0x0/55eb0cf9f018fbb8f8a7d136‘Biliniyordu belgesi bulundu’

  DEVLET Arşivleri Genel Müdür Yardımcısı, Osmanlı Arşivleri Uzmanı Prof. Dr.Mustafa Budak, belgenin çok açık olduğunu belirterek şunları söyledi: “Çok açık bir belge var. Üzerinde Fatih Sultan Mehmet’in adının yer alması, bumülkün onun adına kurulan vakfa ait olduğunun kanıtıdır. Bumülkün Fatih Sultan Mehmet’e ait olduğunu gösterir. Ayasofya’nın buvakfa ait olduğu tarihçilerce biliniyordu. Şimdi belgesi bulundu. Bu tapunun bulunması ve üzerinde de  adının yazması, tarihçilerin tespitinide doğruladı.”

  /images/100/0x0/55eb0cf9f018fbb8f8a7d138‘Tapu değil kadastro kaydı’

  MURAT Bardakçı, Türkiye’de kadastro çalışmalarının 1930’lu yıllardansonra başladığını belirterek şunları söyledi: Bu belge, Cankurtaran Mahallesi’nden kadastro geçirilmesinden sonra yapılan kayıttır. Ayasofya’nın ilk kaydı bu değildir. Asılkayıt, vakfiyede yazılır. Ve o belgenin deVakıflar GenelMüdürlüğü arşivinde bulunması gerekir. Genel Müdürün bu kaydı bulması gerekir. Bu, aslında ilk mülkiyet kaydı değil, kadastrogeçtikten sonraki kaydıdır.Cami ve saraylar şahıs  üzerine kaydedilemez.Bu tapu değil, kadastro kaydıdır. Vakfıyeyi yayınlasınlar.”

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı