Gündem Haberleri

  Ayasofya Müzesi'nde namaz hazırlığı

  Ömür AVCI- Osman ŞİŞKO- Fatih TURAN/TRABZON, (DHA)
  28.06.2013 - 14:15 | Son Güncelleme:

  TRABZON’da ibadete açılmasına karar verilen Ayasofya Müzesi’nde hazırlıklar son aşamaya geldi. Müzedeki freskler perdelerle kapatıldı, zemin halı kaplandı. Müzede ilk namazın bugün ikindi vaktinde kılınması bekleniyor.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınarak bir süre önce Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilen Ayasofya Müzesi’nin kapısındaki turnikeler kaldırıldı ve ziyarete açık hale getirildi. Yaklaşık bir hafta önce çan kulesine ezan için hoparlörler takılan ve ’Tadilat nedeniyle kapalıdır’ yazısı asılarak ana bölümü ziyarete kapatılan Ayasofya’ya, ilk namaza yapılan hazırlık nedeniyle kimsenin girmesine izin verilmedi. İçeride yürütülen hummalı çalışmalar son aşamaya geldi.

  Zemin kırmızı halıyla kaplanırken, güney yönüne tahtadan küçük bir minber yapıldı. Müzenin tavanındaki fresklerin kapatılması için kalın kumaştan asma bir tavan inşa edildi, ayrıca yan bölümlere de fresklerin görünmemesi için açılır – kapanır tipte perdeler asıldı. Ayasofya Müzesi’nin kuzey bölümündeki kapıya da camiye girenlerin ayakkabılarını bırakabilmesi için raflar monte edildi. Müzenin bugün namaz kılınmaya hazır hale getirilmesi için hummalı bir çalışma yürütülürken, eksik bazı parçalar kamyonlarla getirilerek yerlerine monte edildi.

  Ayasofya Müzesi’nde ilk namazın bugün saat 16.30 sıralarında ikindi vakti kılınması bekleniyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı