Gündem Haberleri

  Ayasofya ile Cordoba evrensel ibadet yeri olsun

  Hürriyet Haber
  18.02.2006 - 02:23 | Son Güncelleme:

  İspanya'daki İslam Konseyi, Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero'dan Cordoba Katedrali ve Ayasofya Cami'nin evrensel ibadet yerleri olmasının sağlanmasını istedi.

  İslam dünyasında rahatsızlık yaratan karikatürlerin yayımlanmasından sonra ortaya çıkan gerginliği yatıştırmak amacıyla Başbakan Zapatero tarafından geçtiğimiz günlerde kabul edilen İslam Konseyi, internet sitesindeki açıklamada, geçmiş tarihte katedralken cami olan İstanbul'daki Ayasofya Camii'nin ve cami iken katedral olan Cordoba Katedrali'nin "evrensel ibadet yerleri olmasının Medeniyetler İttifakı projesinin çimentosunun sağlamlaştırılmasına yardımcı olacağını" savundu. "Hıristiyanlar, Müslümanlar, diğer dinlerin inananları aynı Allah için birlikte dua edebilir ve ruhsal düğümleri aza indirebiliriz" denilen açıklamada, Ayasofya Cami ve Cordoba Katedrali'nin evrensel ibadet yerleri olarak kullanılmasına yönelik Zapatero'dan teşvik istendi.

  Başbakan Zapatero ve Başbakan Erdoğan'ın eşbaşkanlığında yürütülen Medeniyetler İttifakı projesinin "çok değerli bir iddia" olduğunu kaydeden İslam Konseyi, dinler arasındaki farklılıkların hiçbir şekilde "yabancılaştırılmaması" gerektiğini kaydetti. Öte yandan İslam Konseyi, Avrupa'daki bazı medyada halen "İslam düşmanlığına karşı kampanyanın devam ettiğini" ileri sürüp, bunun engellenmesini istedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı