Gündem Haberleri

  Ayasofya Camii'nin minaresindeki çirkin sıvalar söküldü

  Mehmet BULDU/İZNİK (Bursa), (DHA)
  06.10.2008 - 11:44 | Son Güncelleme:

  BURSA’nın İznik İlçesi’ndeki tarihi Ayasofya Camii'nin minaresindeki çirkin sıva, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun kararıyla söküldü. Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz, caminin orjinaline uygun bir restorasyona tabi tutulacağını söyledi.

  İznik'teki tarihi Ayasofya Camii, 7 ay önce Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından aslına uygun olarak onarılıp restore edilmesi için ihale edildi. İhaleyi 375 bin YTL’ye alan şirket, camiyi sıva yaparak onarmaya kalkınca büyük tepki çekti. Ayasofya’da inceleme yapan bursa Anıtlar Yüksek Kurulu, sıvanın sökülmesine, onarımın ise aslına uygun olarak yapılmasına karar verdi. Bunun üzerine Ayasofya'nın minaresine sürülen kara sıva önceki gün söküldü. Çalışmaların sıkı bir şekilde takip edileceğini belirten Anıtlar Yüksek Kurulu yetkilisi, “Ayasofya özel ve güzel bir yer. Buradaki çalışmalar orjinal olmalıdır. Denetimlerimizi sürdüreceğiz” dedi. İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz, Ayasofya’da ihaleye uygun olmayan çalışmanın bedelini ilçenin ödediğini söyledi. Ayasofya’yı görmek isteyen en az 20 bin kişinin bu yaz İznik’e gelmediğini belirten Eryılmaz, “Ayasofya’daki restorasyonun takipçisi olacağız” dedi.

  Hırıstiyanlar için özel önemi bulunan Ayasofya, M.S. 325 yılında teslis inancının kabul edildiği birinci konsile ev sahipliği yapmıştı. Ayasofya, 1331 yılında Orhan Gazi’nin İznik’i fethetmesiyle onarılarak camiye dönüştürüldü.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı