Gündem Haberleri

  Ayaklanmaya çağrı barışa katkı değil

  Hasan TÜFEKÇİ / TUNCELİ
  26.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, kente gelişi öncesinde asılan partisinin afiş ve pankartlarını toplayan DTP’li Tunceli Belediyesi’ne sert çıktı.

  Erdoğan, Diyarbakır’daki olayları da anımsatarak, "Masum çocukları sokaklara salmayı güç gösterisi sananlar büyük bir cehalet ve gaflet içinde. Ayaklanmaya çağırmak barışa katkı değildir" dedi. Erdoğan, AKP kongresinde özetle şunları söyledi:

  Güçleri yetmeyecek

  Hamuru, mertlik, fedakarlık, merhamet ve adaletle yoğrulmuş milletimiz hiçbir zaman kamplaşma ve kutuplaşmaya pirim vermedi. Bu toprakların her zaman birlik ve dirliğine sahip çıktı, düşmanı topraktan kovmak için koyun koyuna toprağa düşenleri birbirinden ayırmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.

  Akamete uğrayacaklar

  İçeride ve dışarıdaki bir takım mihrakların kısır siyasi hesapları uğruna kendi insanımızı kendi yurdunda mağdur duruma düşürmesine izin vermeyeceğiz Geçmiş yüzyılda bu hesabı yapanlar, yanlış yaptıklarını gördüler. Kardeşlik hukukunu zedeleyemediler. Halkımızın arasına fitne tohumu ekmeye milleti kamplara bölmeye çalışanların çabası milletin engin sağduyusu sebebiyle yine akamete uğramaya mahkûmdur.

  Kucaklaşma esastır

  Biz biliyoruz ki nefret değil sevgi, çatışma değil barış, haksızlık değil adalet, ayrılık değil birlik, kutuplaşma değil kucaklaşmak, nefret ettirmek değil sevdirmek esastır. AK Parti hoşgörünün, kardeşliğin sesidir; öyle olduğu için 81 vilayetin 80’inde vekil çıkarmıştır.

  Cehalet ve gafletteler

  Çer çöpü ateşe verip masum çocukları sokaklara salmayı güç gösterisi sananlar büyük bir cehalet ve gaflet içindedirler. Allah aşkına günahsız vatandaşların arabalarını yakmak suretiyle acaba bu ülkeye barış gelir mi? Vatandaş aracını gece bırakıyor sabah bir bakıyor ateş içinde. Bu yaklaşım tarzının hangi barış, sevgi anlayışı içinde yeri var.

  Ekstra yardım yaptık /images/100/0x0/55eb5782f018fbb8f8bb112d

  Tunceli’nin yerel yönetimler başkanı olarak bana gelmiştir. Başbakan olarak kabul edip sıkıntıları dinleyip gerek hükümet olarak bizler gerek Ak partili belediyeler olarak Tunceli Belediyesine, halkına araç gereç yardımlarını ekstra olarak gönderdik ki belediye bir an önce ayağa kalksın.

  Pankartlar toplanır mı

  Bazı gazetelerde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın Tunceli’ye gelişini haber veren veya halkın hoş geldiniz davetini ortaya koyan veya pankartları belediyenin araç gerekçeleriyle toplamanın hangi insani yaklaşıma uyduğunu Tuncelili kardeşlerimin ıttılasına bırakıyorum.

  Çirkin yaklaşımlar

  Halkımızı, devletimize hükümetime karşı ayaklanmaya çağırmak olumsuz çirkin yaklaşımlar sergileyici haberleri içeren düşünceyibir açıklama yapmak bu ülkenin barışına katkı değildir, bunlar çok yanlış şeyler.

  Kimliğe saygı duyun

  Biz etnik milliyetçiliğe karşıyız. Biz bu ülkede Türk’ü Kürt’üyle Lazı Çerkeziyle biriz, beraberiz, bütünüz. Ççatımız TC vatandaşlığıdır. Biz burada bütünleştik. Kimlik siyaseti de yapmayın diyorum, herkesin bu kimliğine herkes saygı duymalı. Kesinlikle bölgesel milliyetçiliğe de karşıyız.

  Hizmeti düşünsünler

  Acaba Tunceli’yi sevenler niçin bugüne kadar yatırımlar yapmadılar şu Munzur Çayı’na bir tane köprü yapamadılar. Belediye başkanları ideolojik yaklaşımları bıraksınlar halkına nasıl hizmet verecekler onu düşünsünler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı