GeriGündem Ayakkabılı kuş gribi protestosu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ayakkabılı kuş gribi protestosu

Halkevleri üyesi bir grup, çocukların kuş gribi nedeniyle ölmesini protesto etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı binası önündeki koruma demirlerine çocuk ayakkabıları astı.

Bakanlık önünde toplanan grup, açıklama öncesinde protesto içerikli pankartlar açıp, sloganlar attılar.

Daha sonra, grup adına yaptığı açıklama yapan avukat Ender Büyükçulha, Fatma Özcan'ın kuş gribi yüzünden değil, sağlık hizmetlerinin paralı hale getirilmesi nedeniyle hayatını kaybettiğini öne sürdü.

Baba Emin Özcan'ın, kızını sağlık güvencesi olmadığı için hastaneye götüremediğini savunan Büyükçulha, “İnsanlar kuş gribi tedavisinin ücretsiz yapılacağına bir türlü inanmıyor; çünkü hastanelerde senet imzalatılıyor” dedi.

Büyükçulha, Türkiye'nin göçmen kuşların ana yolları üzerinde olmasına rağmen gerekli önlemelerin önceden alınmadığını, ayrıca Manisa Tavuk Aşıları Üretim ve Tavuk Hastalıkları Araştırma Enstitüsü'nün “zarar ediyor” gerekçesiyle kapatıldığını kaydetti.

Birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerine toplam sağlık harcamaları içinde ayrılan payın oldukça düşük olduğunu ifade eden Büyükçulha, “Fatma, paranız kadar sağlık diyenler tarafından işlenen taammüden bir cinayetin kurbanıdır. Sorunun asıl kaynağı insana parası kadar değer veren bu sistemdir” diye konuştu.

Açıklamanın ardından Büyükçulha ve gruptakiler, Sağlık Bakanlığı binası önündeki koruma demirlerine çocuk ayakkabıları astılar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle