GeriGündem Ay-yıldızlı tişört cezasına onama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ay-yıldızlı tişört cezasına onama

İzmir`in Selçuk İlçesi`nde, Türk bayrağı baskılı tişört satan 8 esnafın cezası onaylandı.

Selçuk İlçesi ile Efes Antik kapılarında ay-yıldızlı tişört sattıkları gerekçesiyle Selçuk Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından 250`şer milyon lira para cezasına çarptırılan Serkan Ürkmez, Hüseyin Dereli, Fikret Dereli, Mehmet Dereli, Doğan Ergün, Ünal Keser, İsmail Soyer ve Mustafa Kemal Saylam, Selçuk Asliye Ceza Mahkemesi`ne başvuruda bulunarak, para cezalarına itiraz ettiler.

Selçuk Asliye Ceza Mahkemesi, yaptığı inceleme sonucu esnafların itirazını reddederek, Sulh Hukuk Mahkemesi`nin verdiği kararı onadı.  Esnaflar, yasalara saygılı olduklarını, ancak 2893 sayılı Bayrak Yasası`nın sadece Selçuk`ta uygulanmasına üzüldüklerini söylediler.

Kötü bir sezon geçirdiklerini, vergilerini ödemekte zorlandıklarını ifade eden esnaflar, "Evimize ekmek götüremiyoruz, her birimize 250 milyon ceza geldi. Bu kanun ya her yerde uygulansın ya da bizim mağduriyetimiz telafi edilsin" dediler.

Selçuk Cumhuriyet Savcısı Arif Hikmet Oruç, Cumhuriyet`in 78. kuruluş yıldönümü törenlerinde, Türk Bayrağı baskılı tişört giyen öğrencileri görünce, tişörtleri üreten ve satanlar hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturmada bin 143 ay yıldızlı tişörte el konulmuş, gözaltına alınan 8 esnaf ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle