Gündem Haberleri

  Ay bu gece 'tutuluyor'

  Hürriyet Haber
  30.04.2004 - 12:42 | Son Güncelleme:

  Hava açık olduğu takdirde Türkiye'den de izlenebilecek olan tutulma nedeniyle Ay bu gece kızıla boyanacak. Tam tutulma saat 22.52'de.

  Ankara Üniversitesi Astronomi Araştırma Topluluğu (ASART) yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Ay, 4 Mayıs Salı günü  TSİ 21.48'de Dünya'nın tam gölgesinin içine girmeye başlayacak ve rengi bakır kırmızısına dönüşürken, saat 22.52'de tam tutulma gerçekleşecek.

  Havanın açık olması durumda Türkiye'den de tamamı izlenebilecek olan tutulma, Asya'nın batısında, Afrika'da ve Güney Amerika'da bulunan ülkeler de  gözlemlenebilecek.

  BİR SAATTEN FAZLA SÜRECEK

  Yaklaşık 76 dakika sürecek tam tutulmanın ardından, Ay, tam gölgenin içinden TSİ 00.08'de çıkmaya başlayacak. Ay, tutulma başlamadan önceki parlaklığına ise gecenin ilerleyen saatlerinde kavuşacak.

  Yetkililer, havanın bulutlu olmaması durumunda Ay'ın görülebildiği her yerden çıplak gözle izlenebileceğini belirttiler.

  ANKARA'DA AY TUTULMASI 'TURU'

  Tam Ay tutulmasını gözlemek isteyen başkentliler, Ahlatlıbel'de bulunan Ankara Üniversitesi Gözlemevi'ndeki teleskoplardan ücretsiz olarak yararlanabilecekler. Gözlemevinde aynı gün saat 19.30'da başlayacak program çerçevesinde, Ay tutulması hakkında teknik bilgiler verilecek.
     
  NEAT KUYRUKLU YILDIZI GELİYOR 
     
  Öte yandan mart ayından bu yana güney yarımküreden çıplak gözle izlenebilen NEAT (C/2001 Q4) kuyruklu yıldızı da 5 Mayıs'tan itibaren kuzey yarımküreden izlenebilecek konuma gelecek.

  7 Mayıs'ta Dünya'ya 48 milyon kilometre yaklaşarak en yakın konumuna gelecek olan kuyruklu yıldız, bu tarihten itibaren batı-güneybatı ufkundan akşam saatlerinde yükselmeye başlayacak. Neat 15 Mayıs'ta Güneş'e en yakın konumuna gelecek.

  ASART yetkilileri, kuyruklu yıldız ile ilgili etkinliklerini 7-15 Mayıs tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Gözlemevi'nde gerçekleştireceklerini, başkentlilerin bu etkinliklerden de ücretsiz olarak yararlanabileceklerini ifade etti.

  Etkinlikler kapsamında gözlemevinde astronomi ile ilgili araç gereçler satılacak ve 7 Mayıs'tan itibaren her gün saat 20.00'de düzenlenecek toplantılarda kuyruklu yıldız hakkında bilgiler verilecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı