GeriGündem Avusturyalı Conchita Wurst Onur Yürüyüşü'ne destek verdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturyalı Conchita Wurst Onur Yürüyüşü'ne destek verdi

Avusturyalı Conchita Wurst Onur Yürüyüşü'ne destek verdi
refid:26702923 ilişkili resim dosyası

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gerçekleştirilen 2014 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Avusturya'yı Rise Like a Phoenix isimli şarkısıyla temsil eden Conchita Wurst'ten yarın, saat 17:00'de, Taksim'de yapılacak Onur Yürüyüşü'ne destek geldi.

12. LGBTİ İstanbul Onur Haftası Komitesi ile bir video paylaşan eşcinsel şarkıcı, "Hepinize mutlu bir Onur Yürüyüşü diliyorum. Aslına bakarsanız sizlerle beraber olamayacağım için kıskançlıktan çatlıyorum. Ne yazık ki orada olmam mümkün değil. Neyse, günün tadını çıkarın, çılgınca eğlenin. Kendinizle gurur duyun. Ne olduğunuzu biliyorsunuz. Biz durdurulamayız!" dedi.

Lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks harekete destek veren herkes, "Tüm renklerimiz ve coşkumuzla buradayız, alışın, gitmiyoruz!" demek için 29 Haziran Pazar günü, İstanbul'da toplanacak. LGBTİ’lerin hak mücadelesinin ve taleplerinin gündeme taşındığı LGBTİ Onur Yürüyüşü, saat 17''de Taksim Meydanı'nda başlayıp Tünel'de son bulacak. Lambdaistanbul’un ev sahipliğinde organize edilen ve geçen yıl 50 binin üzerinde kişinin katıldığı yürüyüş ile ilgili bilgiler sosyal medya hesaplarından #senyoksancokeksigiz hashtagiyle duyurulacak.

Onur Haftası hakkında: 1969 yılında, New York’taki Stonewall Inn adlı barda baskıya ve şiddete dayanamayan eşcinseller ayaklanmış, kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsetmiş ve dört gün boyunca sokaklarda çatışılmış, eylemler yapmıştı. LGBTİ mücadelenin dönüm noktalarından biri olan bugün dünyanın her yerinde Onur Haftası olarak kutlanıyor. Türkiye'de ise Onur Haftası ilk defa "Cinsel Özgürlük Haftası" adı altında, 1993 yılında kutlanmak istendi. Ancak valiliğin izin vermemesi ve yurtdışından gelen konukların sınır dışı edilmesi sonucu etkinlikler gerçekleştirilemedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle