GeriGündem Avusturya'da Türkiye karşıtı imza kampanyası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya'da Türkiye karşıtı imza kampanyası

Avusturya'da aşırı sağcı Özgürlükçüler Partisi'nin (FPÖ) organize ettiği ”Türkiye'nin AB'ye katılımı ve AB anayasası karşıtı” imza kampanyası, bugün ülke genelinde başladı.

Anayasada bir değişiklik yapılarak “Avusturya'nın tarafsızlık statüsünü koruması, AB anayasasının ve Türkiye'nin AB'ye katılımının referanduma sunulmasının yasal güvence altına alınmasını” talep eden aşırı sağcı Özgürlükçüler Partisi (FPÖ), bu taleplerinin parlamentoda ele alınmasını sağlayabilmek için mevcut yasaya göre asgari 100 bin imza toplaması gerekiyor.

Bu arada toplanacak 100 bin imza konunun parlamentoda sadece tartışılmasını sağlayabiliyor. Ancak, FPÖ'nün talep ettiği gibi yasal bir düzenleme yapılabilmesi için parlamentodaki oylamada üçte iki çoğunluk gerekiyor.
Aşırı sağcı partinin parlamentoda sadece beş üyesi bulunduğuna işaret eden siyasi gözlemciler, “Avusturya'nın tarafsızlık statüsünün korunması ile AB anayasası ve Türkiye'nin AB'ye katılmasının referanduma sunulmasını öngören yeni bir yasanın parlamentoda kabul edilmesinin çok zayıf bir olasılık olduğunu” belirtiyorlar.
Ülkedeki yabancılar sorununu her fırsatta gündeme getirip, popülist vaatlerde bulunarak siyasi konumunu koruyan aşırı sağcı Özgürlükçüler Partisi (FPÖ), siyasi yaşamında birçok imza kampanyası düzenlemiş ancak sadece bir kez başarılı olabilmişti. Partinin eski lideri Jörg Haider, 1982 yılında Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) iktidarının Viyana'daki BM sitesine ek olarak inşa etmek istediği konferans merkeziyle Zwentendorf kasabasında inşa edilen nükleer enerji santralinin hizmete girmesine karşı imza kampanyası başlatmıştı.
Haider'in, “Önce Avusturya” sloganını kullanarak “yabancı düşmanlığını” da dahil ettiği imza kampanyasında 1,4 milyon imza toplayarak nükleer enerji santralinin hizmete girmesini durdurmuştu.
Genel seçimle aynı döneme rastlayan imza kampanyasındaki beklenmedik başarı dönemin sosyal demokrat başbakanı Brunno Kreisky'nin 14 yıllık aralıksız iktidarının da sonu oldu.
Seçim sonuçlarının açıklandığı akşam, partisinin seçimi kaybettiğini öğrenen Kreisky, TV kameraları önünde, “Parti liderliğinden istifa ettiğini ve siyasi hayatını noktaladığını” açıklamıştı.
Aşırı sağcı Özgürlükçüler Partisi'nin (FPÖ) geçen yıl sonunda ikiye bölünmesinden sonra eski gücünü kaybettiğini belirten siyasi gözlemciler, partinin şu andaki başkanı Heinz - Christian Strache'nin de kamuoyu nezdinde Jörg Haider kadar itibarı olmadığını kaydediyor.
FPÖ'nün bugün ülke genelinde başlattığı, “Türkiye'nin AB'ye katılımı ve AB anayasası karşıtı imza kampanyası” 13 mart gününe kadar devam edecek.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle