GeriGündem Avusturya'da rafineri yangını büyümeden söndürüldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya'da rafineri yangını büyümeden söndürüldü

Avusturya'nın ulusal petrol şirketi ÖMV'nin Viyana havaalanı yakınındaki ana rafinerisinde yangın çıktığı ve bir saatlik uğraştan sonra büyümeden söndürüldüğü bildirildi.

ÖMV merkezinden basına yapılan açıklamada, aşırı soğuktan çatlayan bir depodan sızan benzin ve dizel karışımının ateş almasıyla çıkan yangının, bir saatlik uğraştan sonra büyümeden söndürüldüğü, rafineride “infilak tehlikesi” kalmadığı belirtildi.

Rafineri çalışanlarının ve çevredeki yerleşim birimlerinin çıkan yangından etkilenmediğini belirten ÖMV yetkilileri, “İşletmedeki çalışmaların aksamadan sürdürüldüğünü, sadece yangına neden olan bölümde faaliyetin durdurulduğu” kaydedildi.

Avusturya'nın ulusal petrol şirketi olan ÖMV'nin Viyana'nın Schwechat bölgesindeki ana tesislerinde, ham petrol ve doğal gaz işlenerek tüketicilere ulaştırılıyor.

Rusya'dan gelen doğalgaz boru hattının işletilmesini de üstlenen ÖMV, Avusturya'nın yanı sıra orta Avrupa ülkelerine de doğalgaz sevk ediyor.

Orta Avrupa'nın önde gelen petrol ve gaz şirketi olarak kabul edilen ÖMV ile Türkiye'den Doğan Holding ve holdinge bağlı Petrol Ofisi (PO) arasında, rafineri, petrol arama ve üretim konuları da dahil olmak üzere petrol ve gaz ürünlerinin dağıtımı ve tedarik edilmesi konusunda dün stratejik işbirliği yapılacağı açıklanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle