GeriGündem Avusturya'da mescit tartışması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya'da mescit tartışması

Avusturya'da ırkçı Özgürlükçüler Partisi'nden (FPÖ) Viyana belediye meclisi üyesi Herbert Madejski, "Türklerin yasa dışı mescit açtıklarını" iddia etti. Diğer meclis üyeleri, Madejski'ye sert tepki gösterdi.

1 Ekimde yapılan seçimlerde "yabancı ve İslam" karşıtı propaganda yaparak parlamentoya üçüncü parti olarak giren ırkçı FPÖ'lü Madejski, "Türk derneklerinin eski evleri satın alıp, bunları mescide çevirdiğini" iddia etti.
Madejski, bu "kontrolsüzce artışın" halk tarafından istenmediğini ve "dernekler tarafından yapılan tamiratlarda yasal şartlara uyulmadığını" ileri sürdü.

FPÖ'lü Harald Stefan ise "Avusturya ve İslam kültürlerinin bağdaşmadığını ve bunun paralel toplumların oluşmasına yol açtığını" iddia etti.

"PANİK OLMAYIN, BEN MÜSLÜMANIM"

Bu iddialara sert tepki gösteren Yeşiller Partisi eyalet milletvekili ve belediye meclisi üyesi Alev Korun, "Panik olmayın, ben Müslümanın" yazılı tişörtüyle yaptığı konuşmada, "asıl paralel toplum propagandasının entegrasyona karşı olan FPÖ tarafından yapıldığını" söyledi.

Yeşiller Partisi üyesi Maria Vassilakou da "FPÖ'nün yürüttüğü çirkin seçim kampanyasından sonra artık insanları rahat bırakmasını" isteyerek, "Avusturyadaki mescitlerin dernek yapısında kullanıldığını ve şehrin başka sorunları olduğunu" vurguladı.

Sosyal Demokrat Partili (SPÖ) Godwin Schuster ise FPÖ'nün "halkı kışkırtmaya dayalı ucuz bir polemiğe başvurduğunu" belirterek, "belediye meclisinde görev yaptığı 16 yılda FPÖ'nün bir kez olsun bir entegrasyon önlemini desteklemediğini" kaydetti.

Halk Partisinin (ÖVP) Türk kökenli belediye meclisi üyesi Şirvan Ekici de FPÖ lideri Heinz Christian Strache ile giriştiği söz düellosunda Strache'yi "Türk ve Avusturyalılar arasında nefret duygularını körüklemekle " suçladı.
Ekici, ülkedeki Müslümanların mescit açmalarının yasaların gereği olduğunu belirterek, "FPÖ'nün mescit açılmasına karşı kampanya başlatmasının anayasaya aykırı olduğunu" söyledi.

SPÖ'nün Müslüman üyesi Omar Al-Rawi de seçim öncesi evinin kapısına FPÖ tarafından "İslam yerine vatan" yazılı afişin asıldığını anlattı.

Al-Rawi'nin FPÖ lideri Strache'ye yönelik olarak, "Bu çirkin afişi evimin kapısına asma hakkını sana kim verdi" diye sorması, meclis üyeleri tarafından alkışlandı.

Bu arada, Avusturya İslam Cemaatinden yapılan resmi açıklamada, Viyana'daki Müslümanların bir cami ve 46 mescide sahip oldukları bildirildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle