Gündem Haberleri

  Avusturya telefonda ‘yeşilimsi’

  Turan YILMAZ - Nuray BABACAN-Şehriban OĞHAN / ANK.
  02.10.2005 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Erdoğan, AB’de Türkiye muhalifi Avusturya Başbakanı Schuessel’le telefonla görüştükten sonra, havayı ‘Olumlu’ diye yorumladı. Erdoğan, Schuessel’in ‘17 Aralık’taki sözümüz geçerli’ dediğini açıkladı.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, dün telefonla görüştüğü Avusturya Başbakanı Wolfgang Schuessel’in kendisine ‘İmtiyazlı ortaklık iddiamız yok. 17 Aralık’ta ne söz verdiysek o olacak’ dediğini bildirdi. TBMM’nin açılış resepsiyonuna katılan Erdoğan, Schuessel’in kendisine, imtiyazlı ortaklık konusunda, ‘Ben böyle bir şey söylemedim, böyle bir iddiam yok’ dediğini ifade etti. Erdoğan, görüşmeyle ilgili sorulara ‘Olumlu, iyi iyi’ yanıtını vermekle yetindi. Erdoğan, gazetecilere ‘Olacaksa olur, kafanıza takmayın’ dedi.

  Erdoğan, resepsiyonda karşılaştığı Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Marius Calligaris’e ‘Başbakanınızla ne görüştüğümüzü duydunuz mu?’ diye sordu. Erdoğan ile Calligaris arasında, gülüşerek, ‘Konuşmayı sen söyle’ şeklinde bir diyalog gelişti. Erdoğan, Avusturya’da yapılacak yerel seçimleri de hatırlatarak, ’Bir daha böyle bir siyaset yaparsanız, yanarsınız’ dedi.

  Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer ile de karşılaşan Erdoğan, Haziran’daki çerçeve belgesine zorluklarına rağmen olumlu baktıklarını söyledi. Bazı maddelerde ufak oynamalar olduğunu belirten Erdoğan, bunların da olmaması gerektiğini ifade edince Kretschmer, ‘Tarihi fırsatı birkaç kelime için kaçırmamak gerekir’ dedi. Erdoğan, ‘Ama öyle kelimeler varki insanı öldürür’ karşılığını verince, Kretschmer ‘Müzakereleri açmayalım diyen ülke yok’ dedi.

  KONUŞMAM, UYGUN OLMAZ

  Gazeteciler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de, AB ve 3 Ekim’le ilgili sorular yöneltti. Özkök şöyle dedi: ‘AB ile ilgili benim asker olarak bir şey söylemem uygun olmaz. Bu kararı verecek olanlar bedelini ödeyecek olanlardır. Dolayısıyla bu bedeli ödemeyeceksem bu karara müdahil olmak istemem.’ Özkök, Cumhurbaşkanı Sezer ve TBMM Başkanı Arınç’ın, TBMM’deki konuşmaları için de, ‘Hislerimize tercüman oldular. Millete ve bize tercüman oldular. Daha fazla bir şey söylemeye gerek yok’ dedi.

  Annan da devrede

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, dün akşam üzeri Başbakan Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak; ‘Türkiye’ye destek verilmesi konusunda Avrupa liderleriyle temas kurduğunu’ söyledi. Annan, Erdoğan’a duyulan güveni ifade ettikten sonra ‘Sizin liderliğinizde bu sorunlar aşılacaktır’ dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı