Gündem Haberleri

  Avusturya: Müzakereler başlayabilir

  A.A.
  18.01.2006 - 16:39 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği dönem başkanı Avusturya'nın Başbakanı Wolfgang Schüssel, tarama sürecinin ardından, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin bu yılın ilk altı ayı içinde başlayabileceğini söyledi.

  Avrupa Birliği dönem başkanı Avusturya'nın Başbakanı Wolfgang Schüssel, Avrupa Parlamentosu'nda ülkesinin dönem başkanlığına ilişkin konuşma yaptıktan sonra basın toplantısı düzenledi. Bir gazetecinin, AB'nin yeni bir üye almadan önce kendi içindeki ”hazmetme kapasitesine” ilişkin sorusunu yanıtlayan Schüssel, bunun yeni bir kural olmadığını, Kopenhag kriterleri arasında da bu kuralın bulunduğunu söyledi.

  Avusturya Başbakanı, dönem başkanı olarak hazmetme kapasitesi kurallarının daha iyi anlaşılması için AB Komisyonu ile yakın çalışmalarda bulunacaklarını kaydetti. Schüssel, “AB Komisyonu'nun olumlu rapor vermesiyle Türkiye ve Hırvatistan'la müzakerelerin ilk altı ay içinde başlayacağını” söyledi. Kıbrıs sorununa ilişkin bir soruyu yanıtlayan Avusturya Başbakanı, dönem başkanı olarak sorunun çözümü için BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın girişimlerini desteklemeye devam edeceklerini bildirdi. Schüssel, Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliği'nin birliğe üye bütün ülkeleri kapsayacak şekilde uygulanmasına ve Kıbrıslı Türklere verilen yardım sözünün yerine getirilmesine dönem başkanlığı sırasında önem vereceklerini söyledi.

  ANAYASA TARTIŞMASINA HERKES KATILSIN

  Avusturya Başbakanı, AP genel kurulunda yaptığı konuşmada ise ülkesinin AB Anayasası ile ilgili tartışmaya toplumun bütün kesimlerinin dahil edilmesi için yoğun çaba göstereceğini belirtti. Temmuz ayında düzenlenecek AB zirvesine kadar AB Anayasası'na ilişin tartışmaların devam edeceğini ifade eden Schüssel, “Bu tartışma elit bir tartışma olmamalı, herkes bu tartışmaya katılmalı. Avrupa vatandaşlarının AB kurumlarına ilişkin güvenini güçlendirmek zorundayız” dedi.

  Schüssel, AB içinde işsizlik sorunu çözmek ve ekonomik büyümeyi artırmak için yapılacak tartışmaya da işçi sınıfı temsilcilerinin aktif bir biçimde katılmasını istediklerini kaydetti. Avusturya Başbakanı, 2007 ve 2013 yılları arası için öngörülen AB bütçesinde, yapılacak müzakerelerle 1 ila 4 milyar euro tutarında artışa gidilebileceğini bildirdi.
  AB liderleri, geçen ay yapılan zirvede, gelecek yedi yıl için AB bütçesinin 862.3 milyar euro olarak belirlenmesini kararlaştırmışlardı.

  Avrupa Parlamentosu'nun bütçenin artırılması yolundaki taleplerine atıfta bulunan Schüssel, “Bütçede 1 veya 4 milyar euro tutarında bir artış yapmak için manevra alanımız var” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı