GeriGündem Avusturya ile anlaşmazlık tarihi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya ile anlaşmazlık tarihi

AB Müzakere Çerçeve Belgesi sürecini kilitleyen Avusturya ile Türk kavimleri arasındaki tarihi ilişkiler, yüzlerce yıl öncesine dayanıyor.

Avarlar ve Peçenekler gibi Orta Asya'dan gelen Türk kavimlerin Avrupa'daki ilerleyişini durdurmak amacıyla kurulduğu bilinen Avusturya, Haçlı seferlerinin oluşumunda da önemli rol oynadığı bildirildi. 

  

Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Türk kavimleri ve Avusturya arasındaki tarihsel ilişkilere dair yaptığı açıklamada, Hun Türklerinin 5. ve 6. yüzyıllarda Atilla'nın önderliğinde Macaristan'a yerleştiğini söyledi.

  

Bu süreçte Batı Hunları'nın Roma'ya kadar ilerleyebildiklerini vurgulayan Oğuzoğlu, Hun Türklerinin ardından Orta Asya'dan gelen Türkçe konuşan topluluklar olan Avarlar ve Peçeneklerin Orta Avrupa ve Balkanlar'ı baskı altına aldığını bildirdi.

  

Oğuzoğlu, bu kavimlerin Avrupa'daki ilerleyişini durdurmak amacıyla, Kutsal Roma İmparatorluğu bünyesinde bir kraliyet olarak Avusturya'nın kurulduğunun bilindiğine işaret ederek, “Osmanlı sürecinde kargaşa içindeki Balkanlar'a Anadolu'dan çok sayıda Türkmen göçü oldu. Sırpsındığı, Kosova, Niğbolu ve Varna savaşlarında hep haçlı kuvvetleri bu yeni nüfusu atmak istediler. 1526 yılında Mohaç zaferinden sonra Macaristan'ın Avusturya'dan alınması bu endişenin gereğidir” dedi.

  

Kutsal Roma İmparatorluğu'nun topraklarını korumak amacıyla düzenlenen Haçlı seferlerinde de Avusturya'nın etkin rol oynadığını anlatan Oğuzoğlu, şöyle konuştu:

  

“Atilla'dan başlayarak, Türkler'in elindeki alanlarla komşu olmuş Avusturya, ulusal kimliği olan bir devlet değildir. Germen kültürünün etkisinde kalmıştır. Avusturya, Türklere karşı kurulan birçok siyasi oluşumun içinde yer almıştır. 2. Viyana kuşatmasından sonra bu ülkenin Türkler ile bir sınırdaşlığı kalmamıştır. Ancak, Türklere karşı panslavist güç birliği yaratmak üzere hep Balkanlar'ı kışkırtmıştır. Özet olarak söylemek gerekirse, Avusturya'nın bugünkü sert siyasal tavrı, tarihsel bir geçmişe sahiptir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle