Gündem Haberleri

  Avusturya Adalet Bakanlığı: Sünnet suç değildir

  İhsan EKİCİ/VİYANA, (DHA)
  31.07.2012 - 11:32 | Son Güncelleme:

  Almanya’nın Köln şehrinde sünnetin mahkeme kararı ile yasaklanmasının ardından başlayan tartışma Avusturya’da da devam ediyor.

  Ülkenin en batısındaki Vorarlberg eyaletinde sünnet yasağının gündeme gelmesi burada yaşayan Müslüman ve Yahudiler’in tepkilerine neden oldu. Avusturya Adalet Bakanlığı tarafından bu sabah konuyla ilgili gelen açıklama tartışmalara son noktayı koydu. Bakanlık, sünnetin suç olmadığını açıkladı.

  EYALETTEKİ SÜNNET YASAĞI KALKACAK MI?
  Vorarlberg Eyaleti devlet hastanelerinde sünnet yapılmaması talimatı veren eyalet valisi Markus Wallner’e karşı yazılı bir açıklama yapan Avusturya Adalet Bakanlığı, "Dini inançlar doğrultusunda yapılan sünnet suç teşkil etmez" diyerek gerekçelerine de açıklık getirdi.

  Bakanlık, sünnet yapan doktorların herhangi bir cezai uygulamaya tabi tutulmayacağını vurguladı. Bakanlığın bu açıklamasından sonra gözler eyalet valiliğine çevrildi.

  Bakanlık açıklamasında sünnet yasağı ile ilgili olarak, " Dini inanç gereği yapılan sünnet ahlaka aykırı bir durum değildir. Anne-babaların izin hakkı vardır. Anne-babanın izni dahilinde yapılacak sünnet ameliyatları doktorların inisiyatifine bırakılır" denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı