Gündem Haberleri

  Avustralya’nın en zengin Türk’ü öldü

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  24.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  "Crazy John’s", yani "Çılgın John" adlı cep telefonu pazarlama şirketinin sahibi olan Avustralya’nın en zengin Türk’ü Mustafa İlhan, sabah koşusu yaparken geçirdiği kalp krizi sonucu 42 yaşında yaşama veda etti. 300 milyon dolarlık serveti olan İlhan, 3 yıl üstüste 40 yaş altı en zengin Avustralyalı unvanını taşımıştı.

  NICOLE Kidman ve Kylie Minogue gibi Avustralyalı ünlü yıldızları bile zenginlikte geride bırakan, cep telefonu şirketi "Crazy John’s"ın sahibi 42 yaşındaki Mustafa İlhan, her sabah yaptığı gibi dün de evinin üç kilometre yakınındaki Elwood Park’ta koşuya çıktı. Koşudan sonra evine doğru yürüyüşe çıkan İlhan aniden yere yığıldı. Olay yerindeki birinin çağırdığı ambulans hemen müdahale etmesine rağmen, Türk asıllı işadamı kurtarılamadı. "Çılgın John" lakaplı Mustafa İlhan, geride kalan üç kızı ve sekiz aylık oğluna 120 mağazası ve 600’den fazla çalışanı olan bir imparatorluk bıraktı.

  ÜÇ YIL BİRİNCİ

  İlhan, Avustralya’da yayınlanan Business Review Weekly (BRW) dergisi tarafından geleneksel olarak her yıl yapılan 40 yaş altı zengin sıralamasında, 2003-2004 ve 2005 yıllarında, 300 milyon dolarlık (320 milyon YTL) serveti ile 3 yıl sürekli olarak birinci olmayı başarmıştı. Türk asıllı işadamı, devlete ait Telstar telefon şirketinin cep telefonu bayiliğini 20 yıl sürdürmüş, ancak aralarında anlaşmazlık çıkınca temmuzda İngiliz GSM şirketi Vodafone ile anlaşmıştı. Haberin duyulmasının ardından yakınları iş adamının evine akın ederken, Avustralya televizyonları ise İlhan’ın evinin bulunduğu Brighton semtinde kamp kurdu.

  Ülkede İlk 130 zengin arasında

  Avustralya sıralamasında ilk 130 zengin arasına girmeyi başaran Mustafa İlhan, fabrika işçisi bir baba ile ev hanımı bir annenin oğlu olarak dar gelirli ailelerin yaşadığı Broadmedows semtinde büyüdü. İş hayatına Ford fabrikasının otoparkında şoför olarak başlamıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı