Gündem Haberleri

  Avustralya: Karikatür tepkileri aşırı

  SIDNEY/CHAMPAIGN (A.A)
  10.02.2006 - 07:31 | Son Güncelleme:

  Avustralya Başbakanı John Howard, İslam dünyasında rahatsızlığa yol açan karikatürlerin yayımlanmasına gösterilen tepkilerin “aşırı olduğunu” ileri sürdü.

  Howard “Southern Cross” radyosuna yaptığı açıklamada, “dünyanın diğer bölgelerinde gösterilen tepkilerin, tamamen aşırı olduğunu düşünüyorum. Hıristiyan, Yahudi ve diğer inançların yıllardır maruz kaldığı alayları düşündüğünüzde, tepkinin tamamen aşırı olduğunu düşünüyorum” dedi.

  Howard, Avustralya gazetelerinin karikatürleri yayımlamasının yasaklanması fikrini de reddederek, “eğer bütün dinlere saygı gösterme konusunda ciddiysek, böyle davranmak durumundayız. Ama sonuçta böyle şeylerin yayımlanmasını engellemek için yasaları kullanmamalı ve gazete editörlerini sağduyularını kullanmaya çağırmalıyız. Avustralya'da editörlerin çoğu yayımlamamayı seçti, ama bu onların bireysel tercihleri” diye konuştu.
  Avustralya'daki büyük gazetelerden sadece biri karikatürleri yayımlamıştı.

  ABD

  Bu arada, ABD'de bir üniversite öğrenci gazetesi, İslam dünyasından rahatsızlığa neden olan karikatürlerden bazılarını bastı.
  Illinois Üniversitesi öğrencilerinin çıkardığı ve üniversite ile bağı olmadığı belirtilen “The Daily Illini” gazetesinde, karikatürlerden 6'sının yayımlandığı bildirildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı