Gündem Haberleri

  'Avustralya 50 yılda Müslüman ülke olabilir'

  SYDNEY (A.A)
  14.02.2006 - 08:26 | Son Güncelleme:

  Avustralya'da iktidardaki muhafazakar partinin milletvekili Danna Vale, artan Müslüman nüfustan dolayı Avustralya'nın 50 yıl içinde Müslüman bir ülke olabileceğini söyledi.

  Vale, düzenlediği basın toplantısında, “Daily Telegraph gazetesinde, (Sydney'deki) Lakemba Camisi'nin imamının 'Avustralya'nın 50 yıl içinde Müslüman bir ülke olacağını' söylediğini okuduğumda o zaman buna inanmamıştım” dedi.
  Ülkedeki göçmen Müslümanlarla, Avustralyalıların doğum oranlarını karşılaştıran Vale, Müslümanlarda yılda 100 bin kadar doğum kaydedildiğini ve bunun 50 yılla çarpılması sonucu en az 5 milyon Avustralyalı demek olduğunu söyledi.
  Vale'nin bu açıklamaları, ülkedeki Müslüman toplumu kızdırdı ve Avustralya Müslüman Konsey Federasyonu Başkanı Emir Ali, Vale'nin bu ifadelerini, “bugüne kadar hiç duyulmamış ırkçı yorumlar” olarak değerlendirdi.
  Ali, ABC radyosuna verdiği demeçte, “Müslümanlar da insandır ve onlar da yoksullukla karşı karşıya kaldılar, ama bugün 2 çocuktan fazlasına sahip olma imkanları var” diye konuştu.

  Danna Vale'nin bu sözleri, Avustralya Göçmen Bakanı Amanda Vanstone tarafından da kınandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı