GeriGündem Avukattan, yanında çalıştığı avukata 'kaset oyunu' iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avukattan, yanında çalıştığı avukata 'kaset oyunu' iddiası

Avukattan, yanında çalıştığı avukata 'kaset oyunu' iddiası

Mersin’de, terör örgütü FETÖ soruşturması kapsamında meslekten atılan, ikisi polis, ikisi avukat olmak üzere toplam dört sanık hakkında açılan bir dava dikkat çekti. İlk duruşması bugün yapılan davada sanıklar, Mersin Barosu’na üye bir başka avukatın özel görüntülerini elde ele geçirmekle suçlanıyor. Dört sanık 5 yıla varan sürede hapis istemi ile yargılanıyor.

İddianameye göre, Mersin Barosu avukatlarından Avukat Önder K., 1 yıl kadar yanında çalıştığı Avukat Murat A.’nın evine gizli kamera yerleştirdi. K., A.’ya ait elde ettiği bu evdeki görüntülerini önce diğer sanık avukat İsmail Ç’ye verdi. İddiaya göre Ç. de bu görüntüleri, temas halinde olduğu dönemin polis şeflerine verdi.
Avukattan, yanında çalıştığı avukata kaset oyunu iddiası

Mersin Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın sanıkları arasında FETÖ üyeliği sebebiyle ihraç edilen Mersin İstihbarat Şube eski Müdürü Ali Ç., Mersin Emniyet Müdürlüğünde görevli eski komiser İlyas A. ile avukatlar İsmail Ç. Ve Önder K. yer alıyor.

YANINDA ÇALIŞTIĞI AVUKATIN GÖRÜNTÜLERİNİ…

İddianamede, sanıklar ‘Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek ve özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmekle’ suçlanıyor. İddianamede yer alan bilgilere göre, avukat Önder K., yanında çalıştığı avukat Murat A.’nın evine gizli kamera yerleştirdi. İddiaya göre K., A.’ya ait görüntü kayıtlarını avukat İsmail Ç.’ye ulaştırdı. İddianameye göre, Avukat Ç. de bu görüntüleri meslekten atılan iki polis şefine ulaştırdı.

BİR SONRAKİ DURUŞMA OCAKTA

Yürütülen soruşturma kapsamında 4 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Tutuklu iki polis duruşmaya SEGBİS yolu ile katıldı. Eski polis müdürü Ali Ç., haklarında açılan davanın soyut iddialara dayalı olduğunu söyledi. "Günah keçisi haline dönüştürüldük" iddiasında bulunan Ali Ç. “Bütün günahlar üzerimize boca edilmektedir” dedi.

'ORTADA BÖYLE BİR GÖRÜNTÜ YOK'
Davaya ilişkin Hurriyet.com.tr'ye açıklama yapan Av. İsmail Ç. ise şunları söyledi: "Murat A. isimli avukatın özel görüntülerinin çekildiği ve ifşa edildiği iddiası tümüyle uydurulmuş bir senaryodan ibarettir. Gerçekte böyle bir olay kesinlikle vuku bulmamıştır. Öyle olduğu için de orta ne bir görüntü vardır, ne de bu görüntülerin ifşası söz konusudur. Ortada maddi bir olay ve fiil olmadığı halde ve doğaldır ki bir maddi delil de olmadığı halde, bir olay, fiil ve suç varmış gibi soruşturma yapılması ve dava açılması tam bir garabettir. Hiç vuku bulmamış bir şeyin, vuku bulmuş gibi soruşturmaya konu edilmesi, örgütlü bir yapının sistemli çalışmasının ürünüdür."

'TEK BİR DELİL YOK' İDDİASI

Av. Önder K. ise davaya ilişkin yaptığı açıklamada "Bu davanın maddi delili yoktur. Konuyla ilgili soruşturma aşamasında savcı hiçbir araştırma yapmamıştır. Sanıkların ifadesine dahi başvurulmadı. Maddi delilden yoksun olan bu iddianame şikayetçinin dilekçesine dayanarak evrak üzerinden alelacele hazırlanmış durumda. Hatta şikayetçinin dilekçesi delil sayılmıştır. Böyle bir olay hiç olmadığı halde akla ziyan suçlamalarla delilsiz bir yargılama yapılmakta. Mahkeme dosyasında tek bir delil yoktur" dedi.

Sanık iki avukatın katılmadığı duruşmada mahkeme, bir sonraki celse için önümüzdeki Ocak ayına gün verdi.

5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Dört sanık 5 yıla kadar hapis cezası istemi ile yargılanıyor. Sanık avukatlardan İsmail Ç. ve Önder K., 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gözaltına alınmış ve bir süre tutuklu kalmışlardı. Diğer iki sanık olan eski polis şefleri ise halen, FETÖ üyeliği kapsamında açılan davada tutuklu bulunuyorlar.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle