Gündem Haberleri

  Avukatlardan tavuk itlafını durdurun başvurusu

  Hürriyet Haber
  28.01.2006 - 18:03 | Son Güncelleme:

  İzmirli avukatlar adına yapılan yazılı açıklamada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na hayvan itlafının durdurulması konusunda başvuruda bulunulduğu bildirildi.

  Açıklamaya göre, avukatların dilekçesinde, kanatlı hayvanlara karşı yürütülen kampanyanın birçok yönden düşündürücü ve üzücü olduğu kaydedildi. Başvuru metninde, “Yeterli istatistik bilgi ve verileri olmaksızın kanatlı hayvan katliamına dönüşen, hastalığın yayıldığı yörelerde ayırım yapılmaksızın sadece tahminlere dayanılarak birçok kanatlı hayvanın yok edilmesi, üstüne üstlük bu yok edilmenin (Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesinde kabul edilen haklara aykırı olarak acı vererek ve zalimane bir biçimde gerçekleşmesi) karşısında bu uygulamaya derhal son verilmesi, alınacak önlemlerin bilimsel ve yasal biçimde gerçekleşmesi için idarenize başvuru zorunluluğu doğmuştur” denildi.

  Kırsal kesimde yaşayan köylülere, çiftçilere ve yurttaşlara ait kümes hayvanlarının öldürülmesi ile aile ekonomilerinin büyük ölçüde darbeye uğradığı belirtilen yazıda, Anayasa, Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi, Hayvan Hakları Yasası'nın ilgili maddelerinden örnekler verildi. Dilekçede, hayvan haklarının da insan hakları gibi yasayla korunması gerektiği, sahipli hayvanların sadece risk söz konusu edilerek, bilimsel ve yasal tespit ve inceleme yapılmadan öldürülmesinin Türk Ceza Kanunu anlamında da suç teşkil ettiği kaydedildi.

  Bu çerçevede, hangi bölgede hangi hayvanların yok edildiğine dair bir rapor varsa gönderilmesini isteyen avukatlar, göçmen kuşlar ile tükenmekte olan türlerin yaşam alanlarının korunabilmesi için gerekli çalışmaların yapılması, tüm kümes hayvanlarının yok edilmesine ilişkin kararın bir kez daha gözden geçirilmesi, yetkili bakanlıklar ve valilikler tarafından şu anda yurt düzeyinde sürdürülen topyekun kanatlı hayvan katliamının durdurulması taleplerinde bulunuldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı