Gündem Haberleri

  Avukatlara reklam yasağı

  Hürriyet Haber
  14.11.2001 - 12:05 | Son Güncelleme:

  Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasası Yönetmeliği, Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre avukatların, kartvizitleri ve diğer basılı evrakları, 'reklam niteliği taşıyacak aşırılıkta' olamayacak. Avukatlar, devam eden veya eskiden ilgilendiği dava hakkında, dava ile özdeşleşip tarafların sözcüsü gibi demeç ve bilgi veremeyecekler. Bu kapsamda avukatlar, radyo ve televizyonlarda konuşamayacaklar, internet ortamında bilgi aktaramayacaklar ve açıklama yapamayacaklar.

  Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasası Yönetmeliği, Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, avukatları, avukatlık ortaklarını, avukatlık bürolarını, avukat stajyerlerini, dava vekillerini ve avukatların sorumluluğu altındaki büro çalışanlarını kapsıyor.

  AMAÇ AVUKATLIK MESLEĞİNİ KORUMAK
  İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Osman Ergin, yönetmeliğin amacının avukatlık mesleğinin onurunu ve güvenirliğini korumak olduğunu belirterek avukatların uzun süredir bu yönetmeliği beklediklerini savundu. Ergin, yönetmelikte yer alan 'basına demeç ve bilgi' kısıtlamasının hedefinin ise avukatların müvekkiliyle özdeşleşmesini engellemek olduğunu anlattı:

  "Çete ve banka operayonlarında bunu yaşadık. Avukat savunduğu kişinin sözcüsü gibi hareket ediyor. Bu şekilde davranan avukatlar ceza da aldı. Avukat savunduğu müvekkili ile özdeşleşemez, müvekkilinin sözcüsü gibi davranamaz. Bu etik bir kuraldır. Yönetmelik de buna kısıtlama getiriyor. Bunun dışında avukat elbette basına bilgi ve demeç verebilecek, bunu yasaklayan bir unsur yok"

  Ergin, reklamla ilgili düzenlemeleri için ise "Son zamanlarda ipin ucu kaçmıştı. Mesleğin onurunu zedeleyecek tuhaf isimler ve amblemler kullanılıyordu. Yönetmelikle müvekkillerin aldatılması önlenmiş ve haksız rekabet ortadan kalkmış oluyor" dedi.

  Ergin, yönetmeliğe aykırı davranan avukatlar hakkında res'en ya da şikayet üzerine soruşturma açılacağını da sözlerine ekledi.

  Bu yönetmelik kapsamında olanların, iş elde etmek için reklam sayılabilecek her türlü girişim ve eylemde bulunmalarının önlenmesinin amaçlandığı belirtilen yönetmelikte, avukatların mesleklerini özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmelerini, avukatlık sıfatının gerektirdiği saygı ve güvene yakışır şekilde hareket etmelerini, yargılama faaliyetindeki yerlerini ve işlevlerini olumsuzlaştıracak veya yargının görünümünü bozacak davranışlardan kaçınılmasını sağlamanın hedeflendiği vurgulandı.

  Yönetmeliğe göre, avukatların mesleki faaliyetlerini yürüttükleri büroları, bu amaca elverişli ve mesleğin saygınlığına yaraşır nitelikte olacak.

  Avukatlık tabelalarında unvan, deyim, şekil, amblem ve Türkçe dışında yabancı dillerde ifade ve şekiller, işaret, resim, fotoğraf ve benzerlerine yer verilemeyecek.

  Avukatların, başlıklı kağıtları, kartvizitleri ve diğer basılı evrakları, ``reklam niteliği taşıyacak aşırılıkta`` olamayacak. Başlıklı kağıtlarda, kartvizitlerde ve diğer basılı evrakta sadece avukatlık unvanı, varsa akademik unvanı, adı ve soyadı, adresi, telefon ve faks numaraları, internet ve e-posta adresleri ile bağlı bulunulan baro ve Türkiye Barolar Birliği sicil numaraları, vergi dairesi ile vergi sicil numarası yer alabilecek.
     
  SIFATLAR KULLANILAMAYACAK
        
  Başlıklı kağıtlarda, kartvizitlerde ve diğer basılı kağıtlarda, avukat ve akademik unvan dışında ``emekli yargıç, emekli savcı, emekli noter, hukuk uzmanı, marka patent vekili, sigorta uzmanı, bilirkişi, bakan, milletvekili ve benzeri sıfatlar`` kullanılamayacak.

  Kamu kurum ve kuruluşları ile özel kurum ve kuruluşlardaki, siyasi partilerdeki geçmiş ve mevcut görevler belirtilemeyecek.

  Avukatlık hizmeti hiçbir unvan altında marka tesciline konu olamayacak ve bu yolda başvuruda bulunulamayacak.
     
  MEDYA İLİŞKİLERİ
     
  Avukatlar, adres değişikliği, büro açılışı ve 6 ayı aşan ara vermeden sonra yeniden mesleğe dönüş, avukatlık ortaklığına katılış ve ortaklıktan çıkışı, reklam niteliği taşımayacak şekilde gazete ve yazılı basın yoluyla duyurabilecekler.

  Bu yönetmelik kapsamında olanlar yaşamları, kazançları, mesleki faaliyeti hakkında ``reklam niteliğinde`` yayınlar yapamayacaklar. Avukatlar, devam eden veya eskiden ilgilendiği dava hakkında dava ile özdeşleşip tarafların sözcüsü gibi demeç ve bilgi veremeyecekler, radyo ve televizyonda konuşamayacaklar, görüntü veremeyecekler, internet ortamında bilgi aktaramayacaklar ve açıklama yapamayacaklar.

  Avukatlar, bu unvanlarını kullanarak yazılı, işitsel ve görsel iletişim araçlarında yönetmen, düzenleyici, danışman sıfatları ile dizi, sürekli yayın, süreli ya da süresiz programlar hazırlayamayacak, sunamayacak, yönetemeyecek; hazırlanmasına, sunulmasına ve yönetilmesine katılamayacaklar.

  Avukatın faaliyetlerini ve bürosunu tanıtacak şekilde internet sayfası açma hakkı, öncelikle üyesi bulunduğu baro ve Türkiye Barolar Birliği`ne ait olacak. Bu yönetmelik kapsamında olanlar, bağlı bulundukları baroya önceden bildirmek kaydıyla internet sayfası açabilecekler. Avukatlar, bu sayfada mesleki makale ve bilimsel çalışmalarını yayınlayabilecekler.

  Avukatın açacağı internet sayfasının adresi, yeni bir adres türü tesis edilene kadar isimsoyisim.gen.tr ya da ortaklıkunvanı.gen.tr şeklinde olacak. Avukatlar iş bağlama amacına ve meslektaşlarıyla haksız rekabete yol açacak şekildeözel amaçlı internet rehberlerine, listelerine, veri tabanlarına ve benzerlerine kayıt olamayacaklar.

  Bu yönetmelik hükümlerine aykırılık tespiti halinde, barolar tarafından resen soruşturma açılabilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı