Gündem Haberleri

  Avukatın 'cin' savunmasına karşılık müebbet hapis

  Yüksel KOÇ / İstanbul, DHA
  15.07.2015 - 13:29 | Son Güncelleme:

  İstanbul Barosu avukatı Muammer Altıntaş, akrabasını bıçaklayarak öldüren, bu nedenle Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan müvekkilini "Suç tarihinde cinler, müvekkilimin kafasına girip eşiyle maktulün cinsel ilişkiye girdiğini televizyonda göstermişlerdir. O da cinlerin etkisinde kalarak onların yönlendirmesiyle suçu işlemiştir." diye savundu ve mahkemenin karar verirken 'haksız tahrik indirimi' uygulamasını istedi.

  Mahkeme avukatın bu talebini tutunaklara geçti ama onun istediğini yapmadı. Süleyman Baş "Kasten adam öldürmek" ten suçlu bulundu ve müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın "iyi halini" gözönüne alan mahkeme bu nedenle cezada bir indirime gitti 25 yıla hükmetti.

  SANIK : CİNLER KAFAMA GİRDİ

  Esenler'de 7 Ocak 2014 tarihinde akrabası Macit Semiz'i bıçaklayarak öldüren Süleyman Baş., savunmasında, “Cinler benim kafama girdiler. Macit semiz'in eşimle zina yaptığını televizyonda gösterir gibi bana gösterdiler. Bıçağı alıp gitmişim, olayı nasıl işlediğimi hatırlamıyorum" savunması yaptı.

  Esenler'de 7 Ocak 2014 tarihinde evinden aldığı mutfak bıçağı ile komşusu ve uzaktan akrabası Mecit Semiz'in (65) evine giden Süleyman Baş (52), ailesinin gözü önünde komşusunu bıçaklayarak öldürdü. Süleyman Baş, sorgusunda cinlerin Mecit Semiz ile eşinin ilişki yaşadığını televizyonda izler gibi kendisine izlettiğini, cinayeti bu nedenle işlediğini söyledi. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Süleyman Baş hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Kasten adam öldürme" suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  'CİNLER KAFAMIN İÇİNE GİRDİ, ÖLENLE EŞİMİN ZİNA YAPTIĞINI TELEVİZYONDA GÖSTERİR GİBİ GÖSTERDİLER'

  Süleyman Baş, Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşması sırasında yapılan sorgusunda cinli savunmasını sürdürdü. Mahkemedeki sorgusunda maktul Mecit Semiz ile hiçbir sorunu olmadığını, gençliğinden beri psikolojik sorunları olduğunu söyleyen Süleyman Baş, “Cinler benim kafama girdiler. Devamlı olarak eşimle ölenin zina yaptığını televizyon ekranında gösterir gibi gösteriyorlardı. Cinler bana böyle söylediler. Bıçağı alıp gitmiştim. Olayı nasıl işlediğimi hatırlamıyorum. Pişmanım, keşke beni onlar öldürseydiler" dedi.

  ADLİ TIP "SUÇ EHLİYETİNE SAHİP" DEDİ

  Mahkeme, psikolojik sorunları olduğunu öne süren Süleyman B.'yi Adli Tıp Kurumu'na sevk etti. Adli Tıp Kurumu, sanığın suç ehliyetine sahip olduğu yönünde rapor düzenledi.

  AVUKAT: MÜVEKKİL CİNLERİN YÖNLENDİRMESİYLE CİNAYET İŞLEDİ. TAHRİK İNDİRİMİ UYGULAYIN

  Rapora itiraz eden sanığın Avukatı Muammer Altıntaş, müvekkilinin kafasına giren cinlerin cinayeti işlettiğini öne sürerek 'haksız tahrik indirimi' uygulanmasını istedi. Avukat Altıntaş'ın 'cinli' savunması tutanağa şöyle geçti: “Suç tarihinde cinler, müvekkilimin kafasına girip eşiyle maktulün cinsel ilişkiye girdiğini televizyonda göstermişlerdir. Müvekkilimi tahrik etmişlerdir. Sanık da cinlerin etkisinde kalarak onların yönlendirmesiyle suçu işlemiştir. Bu konular raporda tartışılmamıştır."

  'MÜVEKKİL ÜÇÜNCÜ KİŞİ DURUMUNDAKİ CİNLERİN YÖNLENDİRMESİ SONUCUNDA NAMUSUNU TEMİZLEME DÜŞÜNCESİYLE SUÇ İŞLEMİŞTİR'

  Avukat Altıntaş, sözlü savunmanın ardından hazırladığı yazılı savunmayı da mahkeme heyetine sundu. Yazılı savunmasında müvekkilinin psikolojik tedavi gördüğünü, tutuklandıktan sonra da Silivri Devlet Hastanesi'nde bu tedavisinin 6.5 ay sürdüğünü, şizofreni hastası olduğunu öne süren Altıntaş, “Müvekkil üçüncü kişi durumundaki, cinlerin tahriki, yönlendirmesi sonucunda namusunu temizleme düşüncesiyle suç işlemesi halinde tahrik söz konusudur. Gerçekte maktulün eşi ile zina yapması söz konusu değildir. Akıl sağlığı yerinde değildir. Cinlerin etkisi altında kalmıştır. Nitekim töre cinayetlerinde sanık, 'ben namusumu temizledim' şeklinde savunma yapmakta ve mahkeme haksız tahrik indirimi hükümlerini uygulamaktadır. Haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasını talep ederim" dedi.

  MAHKEME KASTEN ADAM ÖLDÜRMEDEN 25 YIL CEZA VERDİ

  Mahkeme, Süleyman Baş'a. “Kasten adam öldürme" suçundan müebbet hapis cezası verdi. İyi hal indirimi uygulayan mahkeme cezayı 25 yıla indirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı