Gündem Haberleri

  Avukat ölüme mi çağrıldı

  Taylan YILDIRIM/ İZMİR (DHA)
  04.02.2011 - 20:58 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in Torbalı ilçesinde, yaklaşık üç ay önce otomobiliyle evinden ayrıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Avukat Mümtaz Baytekin’in kaybolmasıyla ilgili gözaltına alınan aralarında eski sekreteri C.Y.’nin de bulunduğu 5 zanlının sorgusu devam ediyor. Suçlamaları kabul etmeyen zanlılardan C.Y.’nin zaman zaman avukatla telefonda görüştüğü, kaybolmasından önce de Uşak’a çağırdığı ileri sürüldü. Bu arada Mümtaz Baytekin’in kardeşi Yıldırım Baytekin, ağabeyine komplo kurulduğunu, onun ölüme çağırıldığını, sekreterinin eski ilişkilerinden kalma bir intikamı almak istediğini ileri sürdü.

  Geçen 6 Kasım’da Tepeköy Mahallesi’ndeki evinden otomobiliyle ayrılan 10 yıllık avukat Mümtaz Baytekin’den bir daha haber alınamadı. Mümtaz Baytekin’in, kaybolmasının ardından ailesine hiç bir telefonun gelmemesi, kredi kartlarından harcama yapılmaması, banka hesaplarında oynama olmaması, kendisinden hiçbir iz bulunaması üzerine polis ekipleri araştırmalarını öldürülmüş olabileceği ihtimaline göre yaptı. Araştırmalar sırasında, evli iki çocuk babası Baytekin’in cep telefonu sinyallerinden en son Uşak’a gittiği, son sinyalinde Kula yakınlarında alındığı belinlendi.

  SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

  Polis, bu bölgedeki araştırmalar sonrasında da Baytekin’in eski sekreteri C.Y. kocası E.Y., kayınpederi, kayınvalidesi ile Azerbaycan’da bulunan E.Y.’nin kız arkadaşı D.A.’yı gözaltına aldı. Cinayet Büro Amirliği’ndeki sorgusu devam eden zanlıların, suçlamaları kabul etmedikleri olayla bir ilgilerinin bulunmadığını ileri sürdükleri öğrenildi.

  Bu arada E.Y.’nin avukatın kaybolmasından kısa süre sonra çalışmak için Azerbaycan’a giden erkek kardeşi E.Y.’nin ifadesine başvurulması için de mahkeme sürecinin beklendiği bildirildi. Mümtaz Baytekin’in aracının ve cesetinin bulunması için polisin yaptığı tüm aramalar sonuçsuz kaldı.

  Polisin zanlılar hakkında yaptığı araştırmalar, yeni ayrıntıları da gün ışığına çıkardı. C.Y.’nin yaklaşık 2.5 yıl yanında çalıştığı Avukat Mümtaz Baytekin ile gönül ilişkisi yaşadığı ileri sürüldü. C.Y.’nin işten ayrıldıktan sonra ise bir yıl önce diş protezcisi E.Y. ile evlendiği ve Uşak’a taşındığı öğrenildi. Evliliğin ardından da telefon kayıtlarından yapılan araştırmada, C.Y. ile Mümtaz Baytekin’in zaman zaman görüştükleri saptandı.

  AĞABEYDEN KOMPLO İDDİASI

  Gözaltıların ardından Mümtaz Baytekin’in kardeşi Yıldırım Baytekin İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde polis yetkilileriyle görüştü. Ağabeyinin ölüme çağırıldığını ileri süren Yıldırım Baytekin, "Bu yaşananlar ağabeyime yapılmış bir komlo. Şimdi olayı meşrulaştırmak için olayı aşk boyutuna geçmek istiyorlar. Bunlar asılsız şeyler, C.Y., bence eskiden yaşadığı gönül ilişkisi ya da para ilişkisini unutamadı, intikamını aldı. Ağabeyimi Uşak’a ölüme çağırdılar. Çünkü ağabeyim, arkadaşlarına "bu aileden kendimi kurtaramadım. C.Y., beni arayıp tehdit ediyor’ demiş. Ağabeyimin yanında 2.5 yıl çalışan C.Y. ile ailesine maddi manevi çok faydası dokundu" dedi.

  Ağabeyinin Uşak’a da aileye olan iyiliklerine güvenerek gittiğini de dile getiren Yıldırım Baytekin, "Kötülük bekleseydi gitmezdi. Ama onlar ailece böyle uzun bir plan yaptıktan sonra ağabeyimi çağırmışlar. Cesedi bulunmadı ama bizler öldürüldüğüne inanıyoruz. Adaletin tecelli edip, sorumluların cezalandırılmasını bekliyoruz" dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı