Gündem Haberleri

  Avukat Doğan Erbaş'a 1 yıl hapis cezası

  A.A
  30.05.2008 - 12:04 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı iddiasıyla yargılanan avukat Doğan Erbaş, 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Doğan Erbaş'ın da aralarında bulunduğu tutuksuz yargılanan 7 sanık katılmadı.

  Duruşmada, mahkeme heyeti dosyayı karara bağladı. Kararda, Doğan Erbaş'ın 21 Mart 2007 tarihinde Nevruz nedeniyle Zeytinburnu Kazlıçeşme meydanında gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşmasını yaptığı belirtildi.

  Konuşma bütün olarak incelendiğinde eleştiri sınırlarını aştığı, terör örgütü PKK'nın propagandasının yapıldığı vurgulanan kararda, Doğan Erbaş 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Kararla birlikte mahkeme heyeti, Erbaş'ın, “Seçme ve seçilme, TBMM üyeliği, vakıf, dernek, sendika yöneticiliği”nin de yer aldığı TCK'nın 53. maddesindeki haklardan yoksun bırakılmasına hükmetti.

  Mahkeme heyeti, aynı olayda polis memurlarını yaraladığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Erbaş'ın delil yetersizliğinden beraatına karar verirken, diğer sanıklar Ersin Sedefoğlu, Güneş Çelik, Gökhan Taşyakan, Abdulhakim Kaya, Gökhan Kıl ve Çiçek Arıç'ın da terör örgütünün propagandasını yapmak ve polis memurlarını yaralamak suçlarından beraatlarını hükme bağladı.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı