Gündem Haberleri

  Avşar'ın güzellik sırrı ortaya çıktı

  Hürriyet Haber
  17.11.2009 - 11:21 | Son Güncelleme:

  Hülya Avşar'ın güzelliğini simetrik yüz yapısına borçlu olduğu söylense de Almanya’da yapılan bir araştırmada, yüz güzelliğinde belirleyici kriterin simetri değil pürüzsüz ve ışıltılı bir cilt olduğu belirlendi.

  Göttingen Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada bilim adamları 10-70 yaşları arasındaki 170 kadının fotoğrafını çekerek, ciltlerini idealize edilmiş bilgisayar modellerinin yüzüne uyguladı.

  Modellerin yüzünde yalnızca cilt kalitesi değiştirildi. Bu resimler daha sonra 430 kişiye gösterildi ve hangilerinin daha çekici olduğu soruldu. Denekler, en çok cildi pürüzsüz, lekesiz ve ışıltılı olan resimleri çekici buldu.

  Daha önceki araştırmalarda yüz simetrisinin güzellik algısında belirleyici rol oynadığının bulunduğunu hatırlatan araştırmacılar, kendi araştırmalarınınsa cildin kalitesinin daha önemli olduğunu gösterdiğini söyledi. Araştırma ekibinde yer alan Procter&Gamble şirketinden cilt araştırmacısı Dr Paul Matts, “En yüksek çekicilik skorunu en pürüzsüz ciltlere sahip olan modeller aldı. Bu, diğer faktörlerden daha önemli gibi görünüyor” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı